-
25 Дек 2025 |
USD / BGN 1.6595
GBP / BGN 2.2406
CHF / BGN 2.1060- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
ГД „Сила” организира нов протест срещу цените на горивата
28 Юли 2011 | 10:07
Конкретни примери: София – бензиностанция „Лукойл B043” на бул. „ Тодор Александров” и „Константин Величков” и бензиностанция „Лукойл B032” на бул. „Несторов” и „Константин Величков”; Пловдив - Пожарната в Ж.К. Тракия ул. „Недялка Шилева” 26; Благоевград - Паркингът на Югозападния университет; Варна – Пред Храм-Паметника „Успение Богородично”; Перник - Паркингът зад „Минна дирекция”; Стара Загора – Паркинг на Техномаркет; Велико Търново – Паркинг на Практикер и ЦБА; Самоков - Паркинг пред Т-Маркет; Велинград – Бензиностанция „Лукойл B193”.
Мотивите за провеждане на гражданския протест са следните: необосновано покачващите се цени на горивата и достигането им до рекордни стойности на дребно; монополизирането на пазара на горивата и бездействието на държавата за промяна на условията за внос на горива.
Като членове на гражданско сдружение „СИЛА” се чувстваме длъжни да изразим пряко несъгласието си с „пазарните” методи за определяне на цената на горивата в България и желаем да покажем безпристрастната си позиция за борба със секторния монопол, подкрепян от българското законодателство.
На протеста, който организираме на 31 юли, ще отправим следните интересни
въпроси към Председателя на КЗК Петко Николов, Директора на Агенция „Митници” Ваньо Танов, Директора на НАП Красимир Стефанов и към Премиера на Република България Бойко Борисов:
1. Кои са играчите на пазара на горивата? Какъв е пазарният дял на всеки един от тях?
2. През месец март се създаде работна група с експерти от три министерства, която се зае с анализ на ситуацията относно високите цени на горивата. Питаме: за четири месеца колко заседания са проведени? Какво е становището на работната група по темата?
3. Защо чак сега се санкционира рафинерията и се отнема лиценза й, при положение, че не е спазен законовия срок за свързване със системата на НАП, който изтече преди шест месеца?
4. Ако няма монопол, защо при налагането на мораториум на Лукойл, цените на останалите компании също бяха замразени?
5. Защо не се намали акциза на горивата, при положение, че не противоречи на директивите на ЕС и е по-висок от единадесет държави за дизел и шест за бензин в Европейския съюз?
Част от нашите искания са:
1. Пълна прозрачност на разпределението на вносителите на пазара на горива. В подобен
стратегически отрасъл, процентното разпределение на пазара на горива и процентният дял на участниците при вноса трябва да е публична информация, както е в много страни.
- Обявяване на пълен списък на фирмите за 2010 г. – вносители, собственици и свързани с тях лица.
- Обявяване на точни внесени количества по вид гориво за 2010 г.
- Обновяване на тези данни периодично на сайта на Министерство на финансите или това на икономиката.
2. Включване в контролните комисии – КЗК и ДКЕВР на граждански организации и организации на потребителите. Участието им ще гарантира прозрачност на дейността и защита на двустранните интереси на пазара.На вниманието на медиите
3. Да се премахнат създадените бариери за навлизане на нови участници на пазара на горивата, например:
- Отпадане на изискването за данъчен склад за масовите горива – бензин А95 и А98, дизел. Проверката на съдържанието на посочените може да бъде осъществявана на митницата бързо и ефективно. В този вариант няма възможност за обявяване на нискоакцизни горива. При посочените акцизите са близки като стойност и проверката на горивото е технически лесна.
- Тежката бюрокрация при подаване на документите за разрешително и неопределения срок за получаването му.
Каним Ви да се включите в ОБЩОНАЦИОНАЛНИЯ ПРОТЕСТ и вярваме, че ще бъдете проводник на общественото мнение по този наболял проблем, каквото е Вашето призвание като медия.
/ДН/