• 25 Юли 2026 |
  •  USD / BGN 1.1377
  •  GBP / BGN 0.8539
  •  CHF / BGN 0.9302
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Симеон Матев: С напредването на август, при липса на валежи и повишаване на температурите, рискът ще нараства

Симеон Матев: С напредването на август, при липса на валежи и повишаване на температурите, рискът ще нараства

/КРОСС/ Тази сутрин най-студеното населено място беше село Губеш до Годеч на 1000 м надморска височина - 3.6 градуса. Утре сутрин е последната такава сутрин, след което влизаме в дълъг топъл период. Това каза климатологът Симеон Матев в предаването „Събуди се" по Нова телевизия.

Снегът по връх Мусала през юли не е прецедент, заяви климатологът. Подобни явления се наблюдават приблизително веднъж на десет години, а през 70-те и 80-те години на миналия век са били още по-чести.

Предстоящото затопляне ще бъде постепенно. Още в неделя температурите в голяма част от страната ще достигнат 33-34 градуса.

В началото на следващата седмица все още са възможни валежи, но след това се очаква по-дълъг сух период, който може да продължи около 10 дни. „Не казвам екстремно горещо, защото засега в близкото бъдеще, до първите дни на август, екстремни горещини няма да има", обясни климатологът.

Температурите в София могат да достигнат около 32-33 градуса, а в други части на страната ще бъдат по-високи. В Пловдив например температури от 35-36 градуса не са необичайни.

Симеон Матев коментира и условията по Черноморието. Въпреки последното застудяване температурата на морската вода по южното крайбрежие остава около 24-25 градуса. По северното Черноморие е отчетено понижение с няколко градуса, но с обръщането на вятъра от юг и югоизток водата постепенно ще се затопли.

Според климатолога август ще бъде по-сух и по-топъл месец. Той допуска, че по-топлото време може да продължи и през септември, въпреки че първоначалните прогнози за месеца са за по-влажно време.

Честите валежи през юни и юли са запазили зеленината в планините. Според Матев това създава добри условия за почивка и туризъм, като пейзажът все още не е изсъхнал.

Същевременно той предупреди, че с настъпването на по-дългия сух период опасността от пожари постепенно ще се увеличава. В момента сериозна пожароопасност има основно в Северозападна България, където валежите са били по-малко.  С напредването на август, при липса на валежи и повишаване на температурите, рискът ще нараства. По традиция най-застрашени са районите в Югоизточна България.

Климатологът коментира и предстоящото ново затопляне в Западна Европа. В средата и края на следващата седмица в градове като Париж и Мадрид отново са възможни температури над 40 градуса.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
Екипът на cross.bg ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията на Агенция КРОСС не носи отговорност за мненията, качени в cross.bg от потребителите.
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2026 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.