• 30 Яну 2026 |
  •  USD / BGN 1.6636
  •  GBP / BGN 2.2450
  •  CHF / BGN 2.1046
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Полша и балтийските държави забраниха влизането на руснаци с туристически визи

Полша и балтийските държави забраниха влизането на руснаци с туристически визи

/КРОСС/ Естония, Латвия, Литва и Полша затварят от днес влизането за руски граждани с туристически визи, включително шенгенски визи, издадени от трети страни.

"Заедно с Латвия, Литва и Полша решихме съвместно да ограничим възможностите за туризъм за руски граждани, за да защитим обществения ред и сигурност. В момента е невъзможно да се гарантира, че руските туристи, пристигащи през Естония в ЕС, не представляват риск за сигурността ", се казва в изявлението на министър-председателите на четирите държави.

Премиерите отбелязват, че пътуването до Европейския съюз е "привилегия, която не е човешко право". „Постигнато е регионално споразумение, сега ще продължим да работим, за да гарантираме, че забраната за туризъм за руски граждани ще започне да действа в целия Европейски съюз", се казва в изявлението.

Ограничението не важи за всички руснаци. Някои от тях могат да преминат границата, за да посетят членове на семействата си, живеещи в Шенгенското пространство, или лице, с което отглеждат общи непълнолетни деца. Изключение ще важи за дипломати, руски граждани, на които е издадена краткосрочна виза и които са регистрирани за работа, за притежателите на краткосрочна учебна виза, както и за работещите в областта на международните превози на стоки и пътници. По изключение в страната ще бъдат допускани и хора по хуманитарни причини, включително дисиденти.

До днес руските граждани можеха да посещават Европа по суша само през балтийските страни и Финландия, а сега ще могат само през Финландия, която отказа да подкрепи балтийските страни и Полша в това решение.

На 16 септември финландското външно министерство заяви, че в неговата страна не подкрепят мнението, че руските граждани са заплаха за обществения ред, вътрешната сигурност и международните отношения и следователно смятат тази позиция за „юридически съмнителна".

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2026 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.