• 13 Дек 2025 |
  •  USD / BGN 1.6672
  •  GBP / BGN 2.2309
  •  CHF / BGN 2.0956
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Министър Гуцанов: Осигуряваме около 2000 лв. помощ за пострадалите от пожарите

Министър Гуцанов: Осигуряваме около 2000 лв. помощ за пострадалите от пожарите

/КРОСС/ Заявления се подават в регионалните дирекции на Агенцията за социално подпомагане

„Хората, които са пострадали от пожарите, могат да подават заявления за получаване на еднократна помощ към регионалните дирекции на Агенцията за социално подпомагане. Нейният размер е три пъти линията на бедност, или около 2000 лв. Средствата ще бъдат осигурени от Министерството на труда и социалната политика". Това съобщи министър Борислав Гуцанов пред журналисти в Пловдив, където откри Националната работна среща на Агенцията по заетостта.

По време на събитието той представи ключови приоритети за развитието на трудовия пазар и икономиката на страната. „България постигна безработица от 5,1% за първите шест месеца на годината. Заемаме водещи места в Европа по ниска безработица", заяви министър Гуцанов. Същевременно той подчерта, че заплащането остава проблем и страната ни е на едно от последните места в ЕС по този показател.

Министърът потвърди, че минималната работна заплата най-вероятно ще достигне около 1200 лева през следващата година, ако се запази настоящото правило за изчисляването ѝ, регламентирано в Кодекса на труда. „Много ми се иска да говорим повече за Министерство на труда. Неслучайно в самото име първо е трудът, а после - социалната политика. Няма как да имаме нужните помощи и социална политика, без да имаме икономика", подчерта министър Гуцанов. Той обяви планове за повишаване на помощите за млади семейства и майчинските обезщетения през 2026 г., след като се осигурят необходимите средства чрез развитие на трудовия пазар.

По негови думи, справянето с демографската криза е ключова задача, защото от него зависи бъдещето на нацията и на икономиката. Министърът обърна внимание, че 24% от населението е над 65 години, а средната възраст е 45,3 години. Като решение той предложи насочване към българската диаспора в чужбина чрез новата програма „Избирам България". Министър Борислав Гуцанов посочи, че това може да реши трайно проблема с недостига на кадри, както и да помогне за подобряване на демографската ситуация.

По отношение на привличането на чуждестранни кадри, той съобщи, че се очаква около 50 000 работници от трети страни да дойдат в България през 2025 г., за да се компенсира недостигът на кадри. Агенцията по заетостта работи и в почивните дни, за да се улесни достъпът, уточни той.

В България има около 200 000 души, които нито работят, нито учат. „Това не е нормално - от една страна вкарваме 50 000 работници, а имаме 200 000 души, които нищо не правят", коментира министър Гуцанов. Поради това правителството взе решение за създаване на специален регистър за проследяване на икономически неактивните хора.

 

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.