• 13 Май 2026 |
  •  USD / BGN 1.1738
  •  GBP / BGN 0.8680
  •  CHF / BGN 0.9172
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Гюров: Не виждам защо бих оттеглил кандидатурата си за управител на БНБ

Гюров: Не виждам защо бих оттеглил кандидатурата си за управител на БНБ

/КРОСС/ Не виждам защо на този етап бих оттеглил кандидатурата си за управител на БНБ. Това заяви председателят на ПГ на „Продължаваме Промяната” Андрей Гюров в студиото на „Здравей, България”. Харесвам спорта и състезанието. В крайна сметка съм предприел тази стъпка и съм приел номинацията от „Продължаваме Промяната” най-вече от отговорност към задачите, които предстоят пред БНБ, подчерта той.

На въпрос дали би оттеглил кандидатурата си в хипотетична ситуация и двамата с Каримански да се оттеглят, за да се търси общ кандидат, който да обедини коалицията, отговори: „Не виждам такъв вариант като реалистичен. Имаме подкрепата на своите парламентарни групи. От друга страна, „Демократична България” също взеха решение да подкрепят моята кандидатура. За мен най-важно на този етап е в консултациите, които провеждам в парламента с отделните парламентарни групи е да спечеля подкрепата на коалицията. Предстои БСП да вземат своето решение. Проведох с тях много добри, конструктивни разговори, уточни Гюров.

Любомир Каримански е доста амбициозен и вече се стреми към този пост вече три парламента. Не очаквам от него да изтегли своята кандидатура, добави той.

Гюров посочи, че засега не вижда сигнали за това как от ГЕРБ и ДПС биха гласували, освен това, което те споделят в общественото пространство. Доколкото знам и за двете партии, все още няма конкретно решение кой кандидат да подкрепят, каза председателят на ПГ на „Продължаваме Промяната”.

Според него най-вероятно следващата сряда или четвъртък решението за избор на управител на БНБ ще влезе в пленарната зала. Относно промените с по-малко гласове да могат да се взимат решения в парламента, той каза, че не мисли, че има каквато и да е била връзка с този конкретен избор. Много лесно може да разиграем вариантите и да видите, че по-нисък или висок кворум може да играе и за единия, и за другия кандидат, допълни той.

Гюров обясни, че въпросът с кворума е тема, която се обсъжда на председателски съвет вече няколко пъти. Той не е свързан с конкретния избор, а със законодателната дейност. Там опитните партии ДПС и ГЕРБ използват всякакви процедурни хватки за това да спират законодателната дейност с кворума, е мнението му.

Още от самото начало коалицията показа, че не се правят договорки „на тъмно”. Всички преговори и разговори, които протичат са в коалиционен формат и когато е възможно пред лицето на медиите и обществото, добави Гюров.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
Екипът на cross.bg ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията на Агенция КРОСС не носи отговорност за мненията, качени в cross.bg от потребителите.
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2026 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.