-
07 Яну 2026 |
USD / BGN 1.6636
GBP / BGN 2.2450
CHF / BGN 2.1046- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Най-малко 40 жертви, 740 ранени и множество заложници при атаките в Израел
07 Октомври 2023 | 16:57
/КРОСС/ Най-малко 40 израелци са убити, а над 740 ранени при днешното безпрецедентно нападение в Израел. Рано тази сутрин неизвестен брой бойци на палестинската групировка "Хамас" нахлуха през ивицата Газа на израелска територия и откриха огън.
От "Хамас" твърдят, че са изстреляли най-малко 5000 ракети. В отговор израелската армия нанесе въздушни удари по ивицата Газа. След като обяви, че страната му е във война, израелският премиер Бенямин Нетаняху свика по спешност съвета за сигурност. По време на заседанието израелските си поставиха три основни цели: "да прочистят всички атакувани области от вражески сили, да накарат врага да плати висока цена и да подсилят мерките за сигурност".
Както от "Хамас", така и от местния клон на джихадистката групировка "Ислямски джихад" твърдят, че са пленили неизвестен брой израелски войници. От подкрепяната от Иран ливанска групировка Хизбула съобщават, че следят отблизо ситуацията и приветстват действията на палестинската "Хамас".