• 15 Септ 2024 |
  •  USD / BGN 1.7650
  •  GBP / BGN 2.3153
  •  CHF / BGN 2.0836
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 8°C

ДНК анализ разкри една от най-големите исторически мистерии с „Изгубения европейски принц“

ДНК анализ разкри една от най-големите исторически мистерии с „Изгубения европейски принц“

/КРОСС/ Съвременните криминалистични техники са сложили край на близо 200-годишна конспиративна теория за изгубен европейски принц, става ясно от нова научна статия.

През 1828 г. историята за едно "полудиво" 16-годишно момче завладява Европа, когато се появява сякаш от нищото в германския град Нюрнберг.

Разчорленият тийнейджър носел със себе си две писма, в които се твърдяло, че е израснал в тъмна и студена тъмница, държан в плен от "тайнствен мъж".

"Дивото дете" не можело да говори добре, но написало името си като Каспар Хаузер. Съвсем скоро започнали да се носят слухове за това откъде е дошъл.

В рамките на една година се появила популярна хипотеза. Някои твърдели, че Хаузер е син на наскоро починалия велик херцог Карл, който преди разпадането на Свещената римска империя през 1806 г. е бил принц в Баден, територия в Южна Германия.

Според историята единственият оцелял син на великия херцог умира като бебе през 1812 г. С внезапната поява на Хаузер обаче някои започват да спекулират, че истинският наследник на Дом Баден е бил отвлечен и подменен с умиращо бебе, "за да донесе съпътстваща линия на трона".

Пет години след мистериозната поява на Хаузер младият мъж е прободен с нож, което добавя още повече интриги към случая и вдъхновява стотици статии, книги, филми и пиеси през десетилетията.

"Твърди се, че това е една от най-големите исторически мистерии на XIX век", казва генетикът Тури Кинг, който е един от изследователите, помогнали за идентифицирането на скелета на крал Ричард III през 2014 г., в подкаст.

Преди няколко години Кинг е помолен да се присъедини към международен екип от учени, които се опитват веднъж завинаги да съпоставят косата и кръвта на Каспар Хаузер с потомците на Дом Баден.

Предишните опити за това бяха дали противоречиви резултати, а някои учени оспорваха дали петната от кръв, взети от бельото на Хаузер в деня, в който е бил прободен, са наистина автентични.

"След смъртта нашата ДНК се разгражда на все по-къси фрагменти, докато не остане нищо за секвениране", обяснява Кинг, който понастоящем работи в университета в Бат.

"Методите за ДНК анализ, които бяха на разположение през 90-те и началото на 2000 г., работеха добре с дълги ДНК фрагменти, но не даваха последователни резултати, когато се правеше ДНК анализ на различни предмети от Хаузер.", обяснява Кинг.

Използвайки проби от кръвта и косата на Хаузер, Кинг и колегите ѝ анализират отново митохондриалната ДНК на младия мъж, която се наследява по майчина линия, като използват съвременни техники за секвениране.

"ДНК на Каспар Хаузер е една и съща в пробите от коса и съвпада с анализа на кръвната проба от 90-те години на миналия век", обяснява Кинг.

Това за първи път потвърждава автентичността на пробите.

Когато обаче изследователите сравняват митохондриалната ДНК на Хаузер с тези на предполагаемите му кралски сестри и техните потомци, няма съвпадение.

Екипът стига до заключението, че гените на Хаузер "ясно се различават от митохондриалната линия на Дом Баден". По този начин това "изключва майчина връзка" и "широко разпространената "теория за принца".

"За съжаление нашите данни все още не могат да ни кажат кой е бил той!" - казва Кинг.

"Типът на неговата митохондриална ДНК е такъв, че е вестфалски, но не можем да го стесним до географски регион".

Без кралска кръв произходът на Хаузер остава загадка. Може би никога няма да разберем откъде наистина е дошло това изгубено момче.

Изследването е прието за публикуване в iScience.

Източник: vesti.bg

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.