-
05 Дек 2025 |
USD / BGN 1.6765
GBP / BGN 2.2365
CHF / BGN 2.0940- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Иван Хиновски: „Топлофикация София“ отдавна се управлява от некомпетентни от инженерна гледна точка хора
30 Септември 2025 | 11:47
/КРОСС/ „Топлофикация София" от дълго време се управлява от некомпетентни от инженерна гледна точка лица. Тя е като черна кутия. Това обясни в „Здравей, България" председателят на Българския енергиен и минен форум Иван Хиновски, коментирайки спирането на парното и топлата вода в "Дружба 2" в София заради ремонт на топлопреносната мрежа в квартала.
По думите му най-големият проблем на дружеството не е финансовият, а кадровият - инженерната политика на компанията се води от хора без техническа експертиза. „Не може юристи и икономисти да вземат инженерни решения за един толкова сложен енергиен обект", коментира той.
Според Хиновски течовете са само част от много по-мащабен проблем. „Топлофикация" няма дори схема на подземната си инфраструктура - не се знае къде точно минават тръбите, какви са, с какви диаметри, кога са сменяни, какво е тяхното експлоатационно състояние", посочи Хиновски.
Той коментира и един важен въпрос - може ли парното да бъде по-евтино? "Да, може, но трябва да бъдат направени няколко неща незабавно", категоричен е експертът.
И подчерта, че "Топлофикация": „Първо - да се преструктурира. Второ - да се отвори пазарът за частни производители на топлинна енергия. Трето - да се започне незабавно поетапна модернизация. Само така можем да говорим за по-ниски сметки и по-висока ефективност", завърши Хиновски.