• 24 Юли 2025 | 03:56:40
  •  USD / BGN 1.6679
  •  GBP / BGN 2.2572
  •  CHF / BGN 2.1017
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

ХОББ засяга над 10% от българите над 40-годишна възраст

ХОББ засяга над 10% от българите над 40-годишна възраст
Отбелязваме Световния ден за борба със заболяването

/КРОСС/ Повече от десет процента от българите над 40-годишна възраст страдат от Хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), сочат данни на специалисти към Министерството на здравеопазването. Броят на пациентите у нас е по-голям в сравнение със средния за Европа (между 4 - 6%), като основна причина за това се посочва масовата употреба на тютюн в България. ХОББ е често срещано респираторно заболяване и по данни на Световната здравна организация (СЗО) смъртните случаи в резултат от него през 2019 г. са около 3.23 млн. Това припомнят от АстраЗенека България по повод Световния ден за борба с ХОББ (15 ноември). Целта е да се повиши информираността за заболяването, рисковите фактори и възможностите за лечение.

ХОББ е често срещан проблем, който засяга предимно възрастни хора, които пушат. Заболяването се развива постепенно с течение на времето, често в резултат на комбинация от рискови фактори, а именно активно или пасивно пушене, упражняване на професия, свързана с излагане на прах, изпарения или химикали, замърсен въздух. В по-редки случаи ХОББ може да е в резултат на вроден проблем с белите дробове, както и на специфичен генетичен проблем.

Най-честите симптоми на заболяването са задух, продължаваща кашлица или такава, при която се отделя много секрет. Сигнал за тревога могат да са и хриповете или свиренето на гърдите при дишане, усещане за силна умора и/или тежест в гърдите. В по-напреднал стадий ХОББ води до затруднения при извършването на нормални ежедневни дейности у дома или на работното място.

Пациентите с ХОББ имат повишен риск за други здравословни проблеми - като белодробни инфекции (грип или пневмония), рак на белия дроб, проблеми със сърцето, отслабване на мускулите и по-крехки кости, депресия и тревожност.

Един от основните методи за диагностициране на заболяването е спирометрията - тест, който показва колко добре работят белите дробове на пациента, като измерва колко бързо и какво количество въздух може да вдиша и издиша. Тестът е безболезнен, а резултатите се тълкуват от специалист по белодробни болести.

През 2023 г. кампанията, организирана от Глобалната организация за лечение на ХОББ (GOLD), ще протече под надслов „Дишането е живот - действай по-рано". Тя е фокусирана върху по-добрата информираност относно рисковите фактори, които допринасят за появата и развитието на заболяването, подобряване на възможностите за превенция и лечение.

СЗО включва ХОББ в Глобалния план за действие за превенция и контрол нa неинфекциозните заболявания и Програмата на ООН за устойчиво развитие до 2030 г. Повече информация за заболяването  е публикувана на www.azcare.bg.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.