• 12 Май 2026 |
  •  USD / BGN 1.1738
  •  GBP / BGN 0.8680
  •  CHF / BGN 0.9172
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Хиляди подават заявления за безлихвени кредити

Хиляди подават заявления за безлихвени кредити

/КРОСС/ Близо 840 души са одобрени за безлихвени кредити от Българската банка за развитие. Мярката в подкрепа на самоосигуряващи се и хора в неплатен отпуск стартира на 27 април. В една от 4-те банки, за два работни дни са подадени над 760 заявления.

БНТ сигнализира, че в редакцията на По света и у нас са постъпили сигнали за отказани кредити. На този фон от социалното министерство съобщиха, че новорегистрираните безработни са около 96 000. По мярката 60/40 ще бъдат запазени 165 000 работни места в почти 11 000 предприятия.

Националният осигурителен институт е превел 12 милиона и 500 хиляди лева за заплати на около 40 хиляди души от над 3 300 компании.

Етнографският музей на открито "Етър" е сред малкото в страната, които имат и хотел. Той се издържа от собствени приходи на музея, но заради епидемията не работи.

Светла Димитрова - директор на АЕК "Етър" - Габрово: Трябваше да освободим персонала,но ние сметнахме,че тези хора са ни много ценни.

Мярката 60/40 спасява 7 -те служители на хотела от съкращение.

Светла Димитрова - директор на АЕК "Етър" - Габрово: Имаме и възможност след това дори и като свърши мярката да ги задържим. Тези хора ние ще използваме и за други дейности по време на работата ни през лятото.

С подкрепа от държавата на работа остават и няколко души с редки занаяти от етнографския музей. Той вече е посреща посетители при спазване на противоепидемични мерки. Очакванията на социалното министерство са,че след старта на летния туристически сезон безработните ще намалеят.

Зорница Русинова - заместник-министър на труда и социалната политика: Сериозните мерки, които приехме със схемата 60/40 дават ефект. С 5% сме задържали ръста на безработицата. Броят на хората, които могат да ползват тази мярка е много по-голям от броя на регистрираните безработни".

В редакцията на "По света и у нас" получаваме сигнали, че банки отказват безлихвени кредити на самоосигуряващи се и хора в неплатен отпуск.

алби заради отказан безлихвен кредит се подават и в банката, която първа започна да работи по програмата.

Ангел Геков - председател на УС и изпълнителен директор на "Общинска банка": Има много частни случаи, които трудно могат да се решат незабавно. Ние ги обобщаваме и консултираме с колегите от ББР и търсим начин да се решат. 95 % от случаите касаят проблеми с плащането на осигуровките. Съгласно изискването на програмата трябва да бъдат платени осигуровките за последните 6 месеца, а справката от НОИ показва, че това не е така.

От 27-ми април в банката са подадени над 2400 заявления. Одобрени за безлихвен кредит са 700. Отказите са 303, а чакащите отговор 1400.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
Екипът на cross.bg ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията на Агенция КРОСС не носи отговорност за мненията, качени в cross.bg от потребителите.

Анонимен

А в случаите когато заявителя има лошо ЦКР ? Не би трябвало в този случай да се взема в предвид .Предполагам че хиляди са с подобен проблем и за тях ли ще е проблем ?

12.05.2020 13:15:22

О, дааа

Хиляди, стотици хиляди...мдааа, а всъщност са малко над хиляда или под хиляда, щото нямат платени осигуровки...От къде да ги вземат тези пари за осигуровки, бе ???

11.05.2020 08:49:21

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2026 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.