• 07 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8167
  •  GBP / BGN 2.2794
  •  CHF / BGN 2.0019
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 16°C

Oчакват се клинични тестове върху хора на безжичен мозъчен чип

Oчакват се клинични тестове върху хора на безжичен мозъчен чип

/КРОСС/ Илон Мъск очаква клинични тестове върху хора на безжичния мозъчен чип, разработен от неговата компания "Нюралинк", да започнат до шест месеца. Фирмата вече изостава от сроковете, по-рано определени от предприемача, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Компанията разработва интерфейс за мозъчни чипове, които могат да позволят на пациенти с увреждания да се движат и да общуват отново, като Мъск добави, че ще се насочи и към възстановяване на зрението.

В последните години "Нюралинк" провежда тестове върху животни, докато чака одобрение от Управлението за контрол на храните и лекарствата в САЩ, за да започнат клинични изпитвания при хора. „Искаме да бъдем изключително внимателни и сигурни, че ще работят добре, преди да поставят устройство в човек", каза Мъск по време на дългоочакваната публична актуализация на устройството. Той подчерта скоростта, с която се разработва устройството. „Напредъкът в началото, особено що се отнася до човешки същества, ще изглежда може би агонизиращо бавен", каза бизнесменът.

Първите две приложения на устройството на "Нюралинк" при хората са насочени към възстановяване на зрението и ще позволят движението на мускули при хора, които не могат да го направят, обясни Мъск. „Дори и ако някой никога не е имал зрение, роден е сляп, вярваме, че все още можем да възстановим зрението му", каза той. Последното публично представяне на "Нюралинк" беше преди повече от година и включваше маймуна с мозъчен чип, която играеше компютърна игра, мислейки сама.

Мъск, който ръководи производителя на електрически превозни средства Tesla, космическата компания SpaceX и социалната медийна платформа Twitter, е известен с високите си цели като колонизиране на Марс и спасяване на човечеството. Неговите амбиции за "Нюралинк", която стартира през 2016 г., са със същия мащаб. Той иска да разработи чип, позволяващ на мозъка да контролира сложни електронни устройства и в крайна сметка да създадат възможност за възстановяване на двигателните функции на парализирани хора и лечение на мозъчни заболявания като Паркинсон, деменция и Алцхаймер. Той също така говори за сливане на мозъка с изкуствен интелект.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.