• 03 Юни 2024 |
  •  USD / BGN 1.8023
  •  GBP / BGN 2.2911
  •  CHF / BGN 1.9921
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 26°C

България отбелязва Международния ден на йога от 17 до 25 юни

България отбелязва Международния ден на йога от 17 до 25 юни

/КРОСС/ България ще отбележи Международния ден на йога (21 юни) с редица инициативи и практики, организирани между 17 и 25 юни в 32 града и едно село, съобщават организаторите.

Йогата като здравословна практика е обявена от ЮНЕСКО за част от нематериалното културно наследство на човечеството.

Централното събитие у нас е в София на 18 юни, в зала „Проф. Асен Златаров" (ул. „Г. Раковски" 108).

През целия ден някои от най-добрите сертифицирани учители, представители на известни класически школи по йога, ще демонстрират практики, а желаещите ще могат да се упражняват или просто да слушат и наблюдават. Учени-практици, възпитаници на различни школи по йога, ще изнесат лекции по различни теми, засягащи същността на йога. Във фоайето пред залата ще бъдат разположени щандове с книги по йога, ще има демонстрации на изкуството на рисуването с къна, а също - вегетарианска и индийска храна, сувенири, съобщава БТА.

Едновременно с това, през юни в София отделните школи по йога ще отбелязват Международния ден на йога и чрез различни самостоятелни прояви при открити врата. На 17 юни, под патронажа на посолсвото на Индия, на площад „Св. Александър Невски" ще се проведе съвместна йога сесия на открито за всички желаещи.

У нас Международният ден на йога се отбелязва и в други градове на страната още от 2015 г. Тогава се присъединява Пловдивският културен институт и започва да организира честване в града. Примерът е последван в Свиленград, Бургас, Варна, Русе, Велико Търново, Габрово, Перник. През годините броят на участващите градове се увеличава, присъединяват се и някои села.

На 11 декември 2014 г. Общото събрание на ООН прие с абсолютно мнозинство резолюция, по силата на която 21 юни - денят на лятното слънцестоене, става Международен ден на йога. Предложението е изразено за първи път официално от министър-председателя на Индия - Шри Нарендра Моди. В обръщението си към световната общественост той отбеляза: „Йога въплъщава единението на тялото и ума, на мисълта и действието, на ограничението и удовлетворението; йога е хармонията между човека и природата, и сама по себе си е холистичен подход към здравето и благоденствието".

Тогавашният генерален секретар на ООН - Бан Ки-мун, приветства това решение и казва, че „обявявайки 21 юни за Международен ден на йога, Общото събрание обърна внимание на всестранната полза от тази древна практика за здравето и благополучието в нашия модерен свят". В края на 2016 г. ЮНЕСКО добави йога в списъка на нематериалното културно наследство на човечеството.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.