• 22 Юни 2026 |
  •  USD / BGN 1.1467
  •  GBP / BGN 0.8665
  •  CHF / BGN 0.9248
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Илияна Йотова: България се нуждае от редовен кабинет със стабилно мнозинство

Илияна Йотова: България се нуждае от редовен кабинет със стабилно мнозинство

/КРОСС/ Позицията ни с президента Румен Радев е ясна и постоянна - България се нуждае от редовен кабинет със стабилно мнозинство. Ние не упрекваме партиите, а поставяме пред тях реалните проблеми на хората, на държавата. Много лесно е да обвиняваш другия за своите неуспехи. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова на дискусия с участниците в първия курс на Национална програма „Управленски умения" на Българско училище за политика „Димитър Паница".

В продължилия над 3 часа разговор беше обсъден широк кръг от проблеми - въпросът за лидерството и поемането на отговорност, актуалната политическа обстановка в България и проблемите пред държавата, отношенията с Република Северна Македония, членството в Шенген и еврозоната, войната в Украйна.

Вицепрезидентът посочи основните качества на истинския лидер, които илюстрира с примери от историята и от настоящия политически живот в страната и чужбина. „Образованието е в основата на лидерството, защото лидерът се налага да взима решения, които влияят върху повече хора, и трябва да бъде добре образован и информиран", посочи Йотова. Според нея сред качествата на лидера е умението да чуваш различното мнение. „Голяма част от тези, които днес взимат решенията, не желаят да чуят другите, а така няма как да се постигне компромис", заяви вицепрезидентът и постави въпроса за границите на компромиса. „Голямо изкуство е постигането на компромис така, че да останеш верен на убежденията и да не проявиш безхарактерност", подчерта тя.

Йотова отбеляза умението да се носи отговорност за грешките и провалите като неизменно качество на истинския лидер.

В дискусията беше обсъден въпросът за липсата на доверие в политическата система. „Дори когато са искрени политиците, остава усещането, че не са. Това трябва да променим", заяви вицепрезидентът. Тя подчерта като проблем сериозното отдалечаване на някои политически ръководства на партиите от техните избиратели, като определи като показател за това изборните резултати.

По темата за Шенген Илияна Йотова отново изтъкна своята позиция, че 12 години политически критерии спъват приемането на България в зоната без граничен контрол.

Вицепрезидентът е категорична, че с присъединяването към еврозоната нашата страна ще завърши пълноправното си членство в европейското семейство. Йотова подчерта липсата на сериозна информационна кампания в обществото, която да разсее необосновани страхове.

Вицепрезидентът и участниците в курса обсъдиха войната в Украйна и последствията от нея, както и слабата роля на международните организации при справянето с такива конфликти.

Във връзка с отношенията между България и Република Северна Македония Йотова заяви, че проблемът не е само в историята, а в спазването на правата на македонските българи. „Европейският съюз е защита на човешките права. Върху тази европейска основа Република Северна Македония трябва да развива отношенията си с България, ако иска да бъде част от ЕС", посочи вицепрезидентът.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
Екипът на cross.bg ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията на Агенция КРОСС не носи отговорност за мненията, качени в cross.bg от потребителите.

НА ГОЛ ТУМБАК ЧИФТЕ ПРЕЗИДЕНТИ

Всеки знае, че най-благата работица в Колония България е тая на вицепрезидента. Обръщаш се от хълбок на хълбок, от лява на дясна кълка, чешиш се по задника и бутовете - и всеки месец хооп - от небето право в скута ти пада втората по размер заплата в републиката. Чат пат и от време на време, между две прозявки, се облещваш на екрана на някоя от големите телевизии и проломотваш изтежко някое чугунено клише, което и третокласник може да скалъпи. Само колкото да уведомиш драгия зрител, че още си жив/а, в цветущо здраве и си заработваш париците, отделяни от данъците му. А иначе дърдоренето ти няма никакво значение. Личността ти няма никакво значение. И слушателите го знаят, и мисирите го знаят, и ти го знаеш. Ти си къс месо в официален костюм, дунапрен, стиропор, материал, с който се запълва една голяма черна дупка - едно безобразно недоразумение в неуважаемата българска Конституция. Може ли да ми обясни някой за какво й е на България вицепрезидент - гръб, опора, заместник, втори тегел, парапет, обезопасяващ президентската институция, в случай, че държавният глава получи повиквателна от оня свят или се запилее в Хонолулу по каприз на президентшата? Ако бяхме президентска република, такава длъжност би имала смисъл като предохранителна мярка, но при нашето държавно устройство си е чисто трошене на народна пара. То за президента няма работа, та за вицето му ли? Е, сега при служебните правителства на Радев му се отвори възможност да управлява, но вицепрезидентката не се вижда даже на резервната пейка. Тя я резне веднъж в годината някоя лента, я не. Я поднесе някой венец пред паметника на Незнайния воин, я не. Предоставена й е пълната възможност да устройва семейни тържества и да бави внучето си - срещу огромна държавна издръжка. Смешно е да питам за какви личностни и политически качества настоящата вицепрезидентка е кандидатирана за такава, тъй като този въпрос с пълна сила важи и за господин президента, а отговор няма. Отговор някога можеше да даде Корни Нинова, но сега вече едва ли и тя е наясно. При отрицателната селекция, с която е подбрана цялата ни политическа класа, такъв въпрос е наистина безсмислен. Другарката Илиана Йотова беше журналистка в БНТ, материалите й носеха репортажен характер, нито един от тях няма дълготрайно значение. После огнените й къдрици се вееха в опасна близост до агента Гоце. По-нататък стана евродепутат на БСП и бе отбелязана в сороските тефтерчета като особено сговорчива към внушенията на чичко филантроп. Не съм й светила, никога не съм се занимавала с нея, защото не ми е била интересна - мяркала съм тия обвинителни фитили мимоходом в Гугъл. Но пък не съм забелязала опровержение от страна на другарката Йотова - което може и да е само знак на пренебрежение към клюките. Така или иначе другарката Йотова извади астрономически късмет, падна си на пищното трибуквие и вече седем лета изпълнява изключително доходоносната роля на храстче в българския политически водевил. Живот с розова капела! Кеф ти дебелей на провала, кеф ти пробвай диети за отслабване! Но питам - кому е нужен такъв високоплатен статист на върха на държавната власт? Та с годишната заплата на тази пионка, на която по Конституция са отнети репликите, може да се изгради цял завод и да се даде работа на цяла околия! Не задавам този въпрос от омраза към другарката Йотова, а по принцип. Другарката Йотова не е най-посредственият изпълнител на толкова желаната и никому ненужна функция на български вицепрезидент. Спомнете си, че имаше и някаква си Маргарита Попова, вице на Плевника, известна само на роднините си, чийто сив призрак също се мержелееше из лабиринтите на Дондуков 2. Спомнете си и някоя си г-жа Хиндо - Хюлю - Касим - Моасе - Последния да затвори вратата, същество с неопределен профил и професия, уж туркиня, уж французойка, само не и българка, която също се бе наредила на опашката за печеливш вицепрезидентски билет - но въз основа на какви заслуги, на какъв обществен актив, на какво значимо народополезно дело? Прескачат се някакви кенгура, шмугват се оттук-оттам гризачи, пъплят земноводни, кудкудякат токачки - за да изпълнят със съдържание вицепрезидентската институция. Тия фигури - обикновено женски, защото напоследък президентската двойка е в някакъв задължителен статус на фиктивен, партийно уреден брак жених-булка - са абсолютно ненужни в държавното управление! Те дори не са красивата орхидея, бодната на ревера на държавния глава. Не са негови съветнички. Не са мъдрото му второ аз. А съвсем безполезни кухи манекени, които лапат огромни държавни пари. Нашите пари! Тази напълно ненужна и смехотворна - в българския си вариант - институция трябва да бъде премахната! Та тя е истински резил от провинциално балканско театро - все едно че на гол тумбак сме си окачили чифте ... президенти!!!!!!!!!!!!! Милена Върбанова

27.04.2023 15:46:20

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2026 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.