• 29 Юли 2026 |
  •  USD / BGN 1.1380
  •  GBP / BGN 0.8564
  •  CHF / BGN 0.9332
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Президентът отказа да наложи вето на Бюджет 2026 г. и го обнародва

Президентът отказа да наложи вето на Бюджет 2026 г. и го обнародва

/КРОСС/ Президентът Илияна Йотова съобщи, че обнародва законопроекта за Държавния бюджет за 2026 г. Това означава, че няма да наложи да наложи вето на фискалната рамка. Бюджетът се обнародва с указ на президента в официалния вестник, за да влезе в сила. Процесът включва гласуване от парламента, издаване на указ и публикуване.

Йотова аргументира решението си с необходимостта от гарантиране на финансовата и институционалната стабилност на страната. Държавният глава подчерта, че въпреки съществуващите критики към отделни текстове и параметри на бюджета, връщането му за ново обсъждане би задълбочило несигурността в момент, в който България вече се намира в процедура по прекомерен дефицит и трябва да работи с новата валута - еврото.

По думите ѝ в президентската институция са постъпили общо 69 становища от политически партии, синдикати и граждански организации. Само четири от тях са съдържали мотивирани искания за връщане на закона в парламента чрез налагане на вето. „Внимателно се запознахме с всяко едно становище, с проведените в Народното събрание дискусии и спорове, както и с публичните гледни точки", каза президентът.

Йотова призна, че опасенията около бюджета са напълно разбираеми. Според нея съществуват сериозни въпроси както относно размера на бюджетния дефицит, така и по повод практиката чрез преходните и заключителните разпоредби на закона да бъдат изменяни действащи нормативни актове. „Разбираеми са опасенията, свързани с размера на бюджетния дефицит, както и с измененията и допълненията на действащи закони чрез преходните и заключителните разпоредби на закона за бюджета", отбеляза тя.

Президентът подчерта, че подобни законодателни промени трябва да се приемат единствено след широко обществено обсъждане и задължителна оценка на въздействието.

„Измененията в законите трябва да се случват след самостоятелно разглеждане, обществено обсъждане и задължителна оценка на риска", заяви Йотова.

Тя посочи още, че президентската институция принципно подкрепя призивите за по-строга финансова дисциплина и по-отговорно управление на публичните средства. В изявлението си държавният глава припомни обстоятелствата, при които е изготвен бюджетът. По думите ѝ България е работила седем месеца с два пъти удължаван бюджет за 2025 г., изготвен в лева, докато от 1 януари 2026 г. страната вече използва еврото.

Тя обърна внимание и на решението на Съвета на Европейския съюз от 10 юли тази година за откриване на процедура по прекомерен дефицит срещу България. „Препоръките са за предприемане на мерки за постепенно ограничаване на дефицита и неговото намаляване през следващите три години", посочи президентът.

Йотова представи и тревожни данни за състоянието на публичните финанси. По думите ѝ към момента над 3 милиарда евро задължения остават неразплатени, а приблизително още 1 милиард евро няма да постъпят като приходи в бюджета, тъй като вече са били авансово събрани.

„Над 3 милиарда евро не са разплатени. Около 1 милиард няма да влязат в приходната част на бюджета, защото вече са авансово прибрани", заяви тя.

Президентът поясни, че в тези задължения попадат неизплатени ангажименти, натрупани през предходни години - включително към общини, фирми и компании, които са изпълнили договорите си, но не са получили дължимите средства.

„Настъпи моментът държавата да плати старите сметки", подчерта Йотова.

Според нея реалното финансово състояние може да се окаже дори по-тежко. „Очаквам министерствата и агенциите да допълнят тази картина, защото имам опасения, че не всичко се знае все още", каза още президентът.

Йотова обърна внимание и на сериозните трудности при изпълнението на бюджета, тъй като той влиза в сила със задна дата - от 1 януари 2026 г., въпреки че е приет едва в края на юли.

„Законът за 2026 година влиза в сила с обратно действие - от 1 януари. Приема се в края на седмия месец, когато голяма част от приходите и разходите вече са реализирани, което изключително затруднява планирането", предупреди тя.

Като основен мотив да не наложи вето президентът изтъкна необходимостта държавата да избегне още по-голяма финансова и институционална нестабилност. „Въпреки забележките към някои параметри на бюджета, президентската институция не може да допусне повече институционална и финансова несигурност на държавата", заяви Йотова.

По думите ѝ България е единствената държава в Европейския съюз, която работи при подобни условия. „Връщането на закона за ново обсъждане би поставило под още по-голям риск финансите на държавата и след 1 август 2026 година", предупреди държавният глава.

Йотова посочи, че мнозинството от получените становища всъщност са настоявали бюджетът възможно най-бързо да влезе в сила, за да могат държавните институции, общините, фирмите и организациите да планират дейността си до края на годината.

„Многократно повече от негативните становища бяха призивите към президентската институция този частичен бюджет за оставащите пет месеца да влезе в сила час по-скоро, защото нито една система, организация, структура, фирма или компания не може да приеме собствения си бюджет и да направи дори остатъчно планиране", каза още президентът.

Президентът Илияна Йотова заяви, че след извършения правен анализ президентската институция не е открила основания да върне Закона за държавния бюджет заради противоконституционност. По думите ѝ тази оценка се споделя и от голяма част от експертните становища, постъпили в президентството.

„Що се отнася до противоконституционни текстове в гласувания бюджет, правният екип на президентската институция, както и много от получените становища на едни от най-големите експерти и конституционалисти в страната, не намират основания за противоконституционност", заяви Йотова.

Според президента в настоящата ситуация водещият обществен интерес е държавата да възстанови нормалното функциониране на бюджетния процес и институциите. „В настоящия момент общественият интерес е свързан с възстановяването на нормалния бюджетен процес и функционирането на държавата", подчерта тя.

Йотова призова институциите да насочат усилията си към подготовката на бюджета за 2027 година, като отбеляза, че въпреки че бюджетът за 2026 г. ще действа едва през последните пет месеца на годината, работата по следващата финансова рамка трябва да започне почти веднага.

„Считам, че усилията на всички институции в страната трябва да бъдат насочени към работата по бюджета за 2027 година. Ние ще работим само пет месеца с бюджета за 2026 година, а подготовката на бюджета за 2027-а ще започне буквално след месец август", каза държавният глава.

Президентът подчерта, че именно следващият бюджет трябва да даде началото на дълго отлаганите структурни промени.

По думите ѝ една от най-важните задачи е синхронизирането на националното законодателство с новите реалности, както и създаването на стабилни гаранции за хората и бизнеса. „Отдавна трябваше да бъде извършено синхронизирането на собственото ни национално законодателство. Най-важното е да бъдат гарантирани финансовата и социалната сигурност на българските граждани и да се създадат предпоставки за икономическото развитие на страната", подчерта тя.

Йотова посочи, че съзнателно избягва политическите оценки, тъй като Конституцията ясно определя кой носи отговорност за съставянето и изпълнението на държавния бюджет.

Тя определи бюджета като най-политическия закон в държавата, защото именно чрез него се виждат приоритетите както на управляващите, така и на опозицията. Президентът обаче подчерта, че според нея бюджетът не бива да бъде използван като инструмент за политически сблъсъци или предизборни цели.

Илияна Йотова съобщи, че президентската институция ще публикува подробното си становище по бюджета, което включва както правен, така и социално-икономически анализ.

Припомняме, че от ПП вече обявиха, че ако не се стигне до вето, ще сезират Конституционния съд. Те вече събраха над 26 000 подписа с този призив нещо. Подобно намерение вече беше изявено и от ГЕРБ-СДС.

Евентуалното сезиране на КС няма да спре влизането на фискалната рамка в сила от 1 август. Проблемни биха били само текстовете, които са атакувани. За тях народните представители ще трябва да търсят ново решение. А дотогава в сила остават предходните разпоредби.

От ГЕРБ обясниха, че причината е заложения дефицит над 3%. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов припомни, че още преди приемането на бюджета партията е предупредила, че той противоречи на Конституцията именно заради предвидения дефицит.

А на 24 юли Илияна Йотова съобщи, че е разписала бюджетите на НЗОК и ДОО. Тогава тя посочи, че в президентството са получени 25 становища за малките бюджети, като нито едно от тях не призовава за вето на президента. Йотова посочи, че текстовете са разгледани подробно и мнението е, че двата малки бюджета - за НЗОК и ДОО, нямат проблеми нито фискално, нито конституционно.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
Екипът на cross.bg ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията на Агенция КРОСС не носи отговорност за мненията, качени в cross.bg от потребителите.

ВЕСЕЛИН РАДОСЛАВОВ ДИМИТРОВ ЕГН 7112136860

Тая е толкова грозна,колкото и лига. Татарски цигано-еврейо-съветски фейс! Мръсна татарка еврейка! Боклук цигански тюркски!

Преди 1 часа

Иван Спиридонов

Безспорният главен виновник, за да се докараме до това незавидно положение, не е никое конкретно правителство или партия, а е българската олигархия, управляваща в последните десетилетия, която стои зад и във всички правителства и други органи на властта. На практика днес е навсякъде - заема всички висши ръководни постове в държавната администрация и дърпа лостовете в частния бизнес. Тя отдавна се е обвързала с куп чужди служби, на които чинно прислужва, но пак на тях разчита да я пазят. Същата олигархия управлява медиите и пропагандата, образованието и здравеопазването, енергетиката, съдебната система и службите за сигурност, за да работят те само в неин интерес и в интерес на чуждестранните й партньори. Тя е винивна за разделението в обществото, за демографската катастрофа, за липсата на пътища и за всички останали гадости. Подобни олигархии има в много държави, но там те се наричат аристокрация, а нашето е мафия (или дълбока държава - на кой както му харесва), създадена нарочно още преди разпада на социализма и съставена предимно от деца и внуци на висши комунистически функционери. За разлика от многото други държави, нашата олигархия няма нито векове приемственост, нито нужния интелект. Затова и случилото се в България логично доказа, че тя е абсолютно некадърна да е елит на държавата и обществото. Просто не става за това. Ерго - пътят да излезем от дълбоката пропаст и да се възродят България и българите, минава единствено през изгонване на олигархията от постовете, които заема, или, за по-сигурно - нейното маргинализиране. Но, тъй като държи всички лостове в държавата, тази каста не може да бъде изцяло сменена по мирен път отвътре. Всеки опит ще бъде смазан още в зародиш. Възраждането на силната национална държава е най-добър начин за решаване на проблема, но олигархията и това няма да позволи. Тя се е вкопчила като кърлеж в националното тяло и този кърлеж може да бъде изваден само чрез някакви форсмажорни действия. Това е много горчив извод. Затова и не може да се надяваме на никакви избори или смени на властта. Единствената ни надежда, макар и доста мрачна, е да бъдем сполетяни от някакво бедствие, за да се превърне то в наше чистилище, което ще изчисти олигархията и ще ремонтира съзнанието на широки маси от народа, ще роди нови идеи и нов дух, ще ни събуди от дългия английски кошмар… Дано не съм прав, но така мисля и не задължавам никого с мнението си. Бог да пази България!

Преди 1 часа

ДАНС не работи за родината и гражданите

ДАНС не работи за родината и гражданите, а за властта. Как и какво работи Държавната агенция Национална сигурност? Въпрос, който българите, на които съдбата на страната не е безразлична, си задават от години. Въпросът е ужасно важен, защото отговорът му обхваща голяма част от това, което се прави или не се прави за сигурността на всеки. Отговор обаче няма. По традиция от комунистическо време, когато за службите се говори на ухо, всичко тъне в тайни, секрети, мъгла и публични обяснения, които са обидни дори за пълен лаик. Тайнствеността скрива дейности, които обслужват политици, задкулисни кръгове, чужди интереси и дори връзки с мафията. Освен това хората се чудят как така има ДАНС, но и Главна дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП), с която много дейности се припокриват. Има и Икономическа полиция, но същата дейност фигурира и в ДАНС. И прочие. Не е тайна че немалко българи смятат, че ДАНС често прикрива корупцията по високите етажи на властта, вместо да я разследва и разкрива. Докладът на ДАНС за свършеното през 2025 г. е в традицията да се постигне обем, но без конкретика. Той трябва да докаже, че агенцията работи прозрачно и се отчита пред обществото и данъкоплатеца, който изсипва щедро средства за комфортния живот на огромната структура. А тя е огромна, откъдето и да я погледнете. По неофициални данни в ДАНС получават заплати над 3000 души. В британската МИ-5 (контраразузнаването) има около 3500 служители. България има около 6 млн жители, а Великобритания – около 70 милиона. Всеки грамотен човек може да влезе в официалния сайта на ДАНС и на МИ-5 и да направи сравнение за публичното присъствие на тези структури. Разликата е потресаваща и не в полза на българското ФБР, както някои иронично наричат ДАНС… Докладът на агенцията излиза в средата на лятото. Не е случайно, а тактически ход. Отпускарски сезон, политиците са заети с бюджета, заявяват се кандидат-президентски намерения. Докладът ще отшуми незабелязан. За всеки случай са ни информирали за неща, които всеки е чувал отдавна - че Русия представлявала заплаха за България. Колумбовци. Трима руснаци били изгонени, защото вършели нещо нередно. Няколко българи бил свързани с тях. Е, и? Какво са правили тези хора и защо не са с повдигнати обвинения? А какво е станало с онези от предишните доклади, уличени в антибългарски намерения? Има ли осъдени? Не, няма. Тогава за какво ни е ДАНС? Три хиляди души не са успели да съберат доказателства за прокуратурата, а тя за пред съда. Имитация на дейност. Да се обсъжда докладът е загуба на време. Ние питаме: Какво работят служителите в агенцията? В момента служителите се пренастройват към интересите и изискванията на новата власт в лицето на Румен Радев и Прогресивна България. Обръщат палачинката, както се казва. Правят го за пореден път. Агенцията е длъжна да обясни на българите, какви са евентуалните външни заплахи. Става дума за кибер атаки, терористични актове, създаване на шпионски мрежи у нас и пр. ДАНС не го прави. В Гърция и Турция, например, гражданите се информират как да действат в определени ситуации, към кого да се обръщат, къде да търсят информация и помощ и пр. Тук такова нещо няма. ДАНС проучва също медии и журналисти, които публикуват критики към работата на агенцията, властта и определени високопоставени политици. Преживял съм го. Знам и за други колеги, попадали на мерника на агенцията. Хора на ДАНС събират също чувствителна информация и компромати за бизнеса. Използват ги за рекет и осигуряване на пари за партии и политици. В ДАНС работят и свестни хора, но гнилите ябълки не са никак малко. Джон льо Каре бе казал: Разузнаването (и тайните служби въобще) не работят абстрактно за Родината, а за конкретното правителство, което управлява в дадения момент. Същото е в България. Проблемът е в намеренията и интересите на правителствата и премиерите. Вече 80 дни не знаем какви са. Това не е случайно. Автор: Огнян Стефанов

Преди 2 часа

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2026 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.