-
02 Яну 2026 |
USD / BGN 1.6636
GBP / BGN 2.2450
CHF / BGN 2.1046- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Литийно шествие съпроводи чудотворната икона на Света Богородица от Бачковския манастир до Клувията
25 Април 2022 | 12:23
/КРОСС/ Днес много хора се събраха, за да понесат на ръце иконата. Те съпроводиха святото изображение до мястото, където е било открито преди близо 400 години. Според историческите сведения иконата е била скрита в скална пещера, за да бъде опазена по време на османското господство. Затова и литийното шествие се приема за най-старият документиран църковен ритуал у нас.
В него участват много вярващи, които искат да се докоснат до чудотворното изображение и да измолят здраве, мир и благоденствие за себе си и своите близки. Този път процесията носи иконата на ръце близо 5 км, а не както преди, в специална рамка и на носилка.
През последните години шествието се води от осветено копие на чудотворната икона, а след продължителна реставрация оригиналната икона вече не напуска Бачковския манастир.
Според поверието днес чародейната сила на Божията майка е най-голяма.
"Има много документирани чудеса, събития, в които хора са били помилвани от Божията благодат по молитвеното застъпничество на Света Богородица и тези чудеса укрепяват вярата. Тези чудеса не са само за даден човек, те са за цялата църква Христова", каза игуменът на Бачковския манастир епископ Синоий.
Епископ Синоий: Братолюбието, Бог да изпълни душите ни с братолюбие.
Миряните си пожелаха най-вече здраве и спокойствие.
"Да бъдем здрави преди всичко, да има мир между хората, да сме по-спокойни, да не сме така ожесточени един към друг, да се уважаваме", каза Любомир Трифонов.