• 16 Юли 2025 |
  •  USD / BGN 1.6767
  •  GBP / BGN 2.2535
  •  CHF / BGN 2.1033
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

НСИ публикува баланса на територията на България към 2021 г.

НСИ публикува баланса на територията на България към 2021 г.

/КРОСС/ Към 31 декември 2021 г. територията на Република България, изчислена от Националния статистически институт на базата на цифрови модели на кадастралната карта на страната, е 110 996.84 квадратни километра.

Според начина на трайно ползване (конкретно предназначение) на поземлените имоти, най-голяма площ заемат земеделските територии - 54.60%, и горските територии - 33.13% от общата площ на страната. Урбанизираните територии обхващат близо 5133.2 кв. км, или 4.62% от територията на страната.

За първи път Националният статистически институт публикува за първи път собствени изчисления за баланса на територията на Република България на базата на пространствени данни от актуалната кадастрална карта на страната.

Данните са достъпни в Информационна система ИНФОСТАТ и ще бъдат актуализирани годишно съгласно Календара за разпространение на резултатите от статистическите изследвания.

Целия доклад на НСИ можете да видите ТУК

За обобщаване на площта са определени следните по-общи видове територии:

·        "Урбанизирана територия" - включва поземлените имоти за жилищни нужди, за обществени сгради и комплекси, за озеленени площи и спортни обекти, за курортно-рекреационни обекти, за производствени и складови обекти както и поземлените имоти със специално предназначение и ползване.

·        "Територия на транспорта" - включва площите на поземлените имоти за движение и транспортни обекти и поземлени имоти за съоръжения на проводи.

·        "Земеделска територия" - включва поземлени имоти - ниви, трайни насаждения, ливади, пасища и мери.

·        "Горска територия" - включва поземлени имоти - дървопроизводителни гори и недървопроизводителни горски площи.

·        "Територия, заета от води и водни обекти" - включва поземлени имоти за водни течения, водни площи и съоръжения.

·        "Защитена територия" - включва поземлени имоти за защитена природна среда и поземлени имоти за обекти на културно-историческото наследство. В тази категория, по начин на трайно ползване, попадат предимно поземлени имоти, които са държавна собственост.

·        "Нарушена територия" - включва поземлени имоти за добив на полезни изкопаеми и поземлени имоти, заети от индустриални и битови отпадъци, деградирали земи.

·        "Непоказано" - в тази категория са включени всички площи без покритие с цифрова кадастрална карта. Включени са и отделни поземлени имоти от кадастралната карта, за които липсва стойност за начина на трайно ползване и за вида на територията, в която попадат.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.