• 23 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8396
  •  GBP / BGN 2.2656
  •  CHF / BGN 2.0178
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 14°C

МИР: От 50 000 лв. до 500 000 лв. ще могат да получат фирми за разработване на иновации по нова програма

МИР: От 50 000 лв. до 500 000 лв. ще могат да получат фирми за разработване на иновации по нова програма

/КРОСС/ Министерството на иновациите и растежа ще финансира български компании със средства от 50 000 лв. до 500 000 лв. по процедура за разработване на иновации. Мярката ще бъде отворена за кандидатстване през март, като общата й стойност е 128 млн. лв. Тя ще е първата за 2023 г. по новата Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027 г. (ПКИП) с общ бюджет 3 млрд. лв. Мярката е насочена към микро-, малки, средни и големи предприятия. Големите предприятия, включително такива с до 3000 души персонал, са допустими за подкрепа единствено в сътрудничество с малки и средни предприятия.

Очаква се процедурата да бъде обявена за обществено обсъждане през февруари, да стартира март, а кандидатстването по нея да продължи до септември.

Максималният интензитет на помощта (т.е. делът от сумата на проекта, която ще се изплаща) е от 25% до 60% в зависимост от категорията на предприятието, мястото на изпълнение на проекта и др.

Целта е да се предостави фокусирана подкрепа на български предприятия за повишаване на иновационната дейност чрез разработване на иновации в тематичните области на Иновационна стратегия за интелигентна специализация 2021-2027 (ИСИС 2021-2027). Тематичните области по ИСИС са „Информатика и ИКТ“, „Мехатроника и микроелектроника“, „Индустрия за здравословен живот, биоикономика и биотехнологии“, „Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии“ и „Чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика“.

Проектите трябва да са насочени към разработване на продуктова иновация или иновация в бизнес процесите, която да се отнася към производство на стоки и предоставяне на услуги. Ще се подкрепят дейности за извършване на изследвания, измервания, изпитвания, както и за създаване и тестване на прототипи и пилотни линии, свързани с разработваната иновация. Допустими по процедурата ще са и дейности по защита на индустриална собственост на национално и международно равнище и ползване на необходимата за това експертна помощ.

Припомняме, че Министерството на иновациите и растежа ще отвори 10 процедури през 2023 г. за над 1,7 млрд. лв. по три направления – Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), новата Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027 (ПКИП) и новата за България Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ 2021 – 2027 (ПНИИДИТ). 1,2 млрд. лв. от предвидената сума ще е на разположение за кандидатстване от българските компании още през първите шест месеца на тази година.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.