• 26 Авг 2026 |
  •  USD / BGN 1.1567
  •  GBP / BGN 0.8545
  •  CHF / BGN 0.9390
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Министър Василев посети INSAIT и подчерта стратегическото значение на иновациите и изкуствения интелект за ускореното икономическо развитие и дигиталната трансформация

Министър Василев посети INSAIT и подчерта стратегическото значение на иновациите и изкуствения интелект за ускореното икономическо развитие и дигиталната трансформация

/КРОСС/ Министърът на иновациите и дигиталната трансформация Иван Василев посети Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT).

„Избрахме INSAIT за първата си официална среща и посещение, защото Институтът е стратегически проект за България. Поставяме си две амбициозни цели. Едната е трансформация на икономиката на страната чрез компании с висока добавена стойност, базирани на иновации, но също така и трансформация на държавната администрация в посока на внедряването на изкуствен интелект и използване на новите технологии за улесняване на граждани и бизнес", коментира министър Василев.

Той посочи, че ще се разчита изключително много на знанията и капацитета на INSAIT, за да се подобри икономиката и процесите в държавната администрация. „Работим през следващите седмици за надграждане на стратегическото партньорство от страна на държавата с Института. Очаквайте новини по тази тема", допълни министърът.

В посещението участие взе и вицепремиерът и министър на икономиката, инвестициите и индустрията Александър Пулев. Двамата министри разговаряха с основателя и научен директор на Института към Софийския университет „Св. Климент Охридски" проф. Мартин Вечев, изпълнителния директор Борислав Петров, Люк Ван Гуул, световноизвестен професор, част от екипа на Института, както и със старши и младши изследователи, и стипендианти от Факултета по Математика и информатика на СУ.

В рамките на срещата беше изтъкнато, че част от мисията на INSAIT е да привлича млади учени и да ги задържа в България, където те да продължат професионалното си развитие. 

На нея беше подчертано стратегическото значение на INSAIT за новото правителство. Бяха обсъдени и следващите етапи от развитието на Института. 

Акцент беше поставен и върху засилването на стратегическото партньорство с швейцарската държава и водещите политехнически университети ETH Цюрих и EPFL Лозана, в партньорство с които INSAIT е създаден.

По време на срещата беше подчертано, че България все повече се утвърждава като европейски лидер в сферата на изкуствения интелект и процесът по широкото му използване от институциите трябва да бъде ускорен.

Само за четири години INSAIT се утвърди като водещ световен изследователски център в областта на изкуствения интелект и дълбоките технологии. Институтът разработва технологии и провежда изследвания на световно ниво в области като изкуствен интелект, земни наблюдения, роботика, квантови изчисления и информационна сигурност. INSAIT има международни партньорства с едни от най-престижните технологични и академични организации в света, сред които Google, Amazon, Netflix, ETH Zurich, EPFL, MIT и други.

 

ПРЕСЦЕНТЪР

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
Екипът на cross.bg ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията на Агенция КРОСС не носи отговорност за мненията, качени в cross.bg от потребителите.
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2026 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.