• 19 Март 2025 |
  •  USD / BGN 1.7914
  •  GBP / BGN 2.3236
  •  CHF / BGN 2.0371
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Фонд на фондовете представи напредъка в изпълнението на финансовите си инструменти за програмен период 2021–2027

Фонд на фондовете представи напредъка в изпълнението на финансовите си инструменти за програмен период 2021–2027

/КРОСС/ Фонд на фондовете (ФнФ) представи напредъка в изпълнението на финансовите си инструменти за програмен период 2021-2027 на информационно събитие, което се проведе на 6 март в хотел "Интерконтинентал" в София. Фокус на събитието беше ролята на финансовите инструменти в България и представяне на новоподписаните мандати с Програма „Околна среда" 2021-2027 и Програма „Образование" 2021-2027, съ-финансирани с подкрепата на Европейския съюз.

Всички присъстващи, между които заместник-министърът на иновациите и растежа г-н Красимир Якимов, представители на Европейската комисия, Управляващите органи, потенциални крайни получатели, асоциации и партньори на Фонд на фондовете, подчертаха все по-нарастващото значение и ефективност на финансовите инструменти за развитието на страната.

По думите на г-н Николай Генчев, председател на Надзорния съвет на ФнФ финансовите инструменти в България са претърпели значителна еволюция през последните години. Пилотно приложени в България през програмен период 2007-2013, днес те са ключов инструмент за реализиране на стратегически цели в областта на иновациите, зелената икономика и регионалното развитие. В тази връзка, от страна на Европейската комисия бяха представени агрегирани резултати на ниво ЕС, като беше отбелязано, че България е сред страните членки, които са лидери в прилагането на финансови инструменти като дял от общия ресурс.

Изпълнителният директор на ФМФИБ г-н Павел Лисев представи новите финансови инструменти за бизнеса и публичния сектор. През програмен период 2021-2027 ресурсът под управлението на ФнФ се удвоява спрямо предходния период. Средствата основно ще бъдат насочени към следните направления - иновации и дигитализация (с бюджет от близо 670 млн. лв.), младежко предприемачество за студенти и докторанти (с бюджет 32.6 млн. лв.), регионално развитие (с бюджет от над 510 млн. лв.), кръгова икономика (с бюджет над 530 млн. лв.), сектори Води и Отпадъци (с бюджет от 68.4 млн. лв.). За първи път ще бъдат комбинирани грантове и финансови инструменти в една операция, което ще улесни достъпа на компаниите до целеви средства. Ключово предизвикателство при изпълнението през новия програмен период ще бъде изискването за инвестиране на преобладаваща част от ресурса извън Югозападния регион.

Участниците в дискусията се обединиха около мнението, че постепенно България осъществява прехода си от грантове към финансови инструменти, които стават все по-достъпни за бенефициентите и очакванията са през новия програмен период ефектът за икономиката да бъде още по-значим.

 

 

 

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.