• 30 Яну 2026 |
  •  USD / BGN 1.6636
  •  GBP / BGN 2.2450
  •  CHF / BGN 2.1046
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Евакуираха хиляди заради горски пожари в Канада

Евакуираха хиляди заради горски пожари в Канада

/КРОСС/ Хиляди хора са били принудени да избягат от горските пожари в Западна Канада, предизвикани от необичайно високите температури, които в началото на май понякога надхвърлят средните за сезона стойности с 10°C, предаде АФП. 

В Западна и Централна Канада, където са съсредоточени голяма част от земеделските земи на страната, а там в момента се наблюдава "необичайна суша" условия, а на места дори "тежка суша", се казва в последното проучване на канадското правителство. В провинция Албърта - регионът, който е най-силно засегнат от горските пожари, в петък имаше съобщения за повече от 70 активни пожара, някои от които извън контрол. Около 13 000 жители са получили заповеди за евакуация, съобщиха официални лица.

Основният фокус беше във Фокс Лейк, в северната част на провинцията, където пожарите обхванаха близо 1500 хектара (3700 акра) и вече са погълнали малка общност, състояща се от около 20 къщи. Британска Колумбия, на тихоокеанското крайбрежие, е двойно засегната: няколко пожара са активни във вътрешността на страната, докато южната част на провинцията е застрашена от бързото топене на снеговете, което повиши нивото на реките, някои от които излязоха от бреговете си.

Според властите очакваните през уикенда проливни дъждове могат да влошат ситуацията. "Многодневните необичайно високи температури предизвикаха бързо снеготопене и високи нива на реките в голяма част от вътрешността на Британска Колумбия, като в някои райони са в ход сериозни наводнения", се казва в изявление на властите на провинцията."Възможни са тежки наводнения", се допълва в изявлението, цитирано от БГНЕС. През последните години Западна Канада многократно е била засегната от екстремни метеорологични условия, чиято интензивност и честота са се увеличили поради глобалното затопляне. В допълнение към катастрофалните наводнения, преди две години Британска Колумбия беше засегната и от последиците на "исторически" топлинен купол, който отне живота на стотици хора и беше последван от големи пожари.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2026 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.