• 24 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8323
  •  GBP / BGN 2.2729
  •  CHF / BGN 2.0113
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 12°C

Проф. Кантарджиев обясни как да действаме в случай маймунска шарка или неизяснен хепатит при децата

Проф. Кантарджиев обясни как да действаме в случай маймунска шарка или неизяснен хепатит при децата

/КРОСС/ Проф. Тодор Кантарджиев със съвети как да действаме в случай маймунска шарка или неизяснен хепатит при децата.

По думите му заразяването с маймунска шарка става при много близък контакт. Относно новия хепатит при децата, по думите му, 10% от болните може да има усложнения.

Ето какво още обясни пред БТВ проф. Кантарджиев:

Маймунска шарка

"Името на шарката идва от това, че през 1959 г. е регистрирана за първи път сред маймуни в зоопарка в Копенхаген", каза проф. Кантарджиев. Той уточни, че въпреки това маймуните рядко боледуват от това заболяване. "Естествен резервоар са дребни гризачи, мишки и плъхове, като заболяването е характерно за Африка", допълва професорът. "Има два подвида на вируса при хората. При единият смъртността е 10%, а при другият тя е много ниска. Регистрираните до момента случаи на Запад са именно от втория вариант, генетично доказано е", каза Кантарджиев.

Заразяването става при много близък контакт с болен, както и при интимен контакт. Може да настъпи заразяване и при контакт с дрехи, кърпи или предмети, докосвани от болен човек. Заболяването протича по следния начин - от 7 до 14 дни след контакт се появяват първите симптоми. Те включват температура, болки в мускулите и гърба, главоболие и най-вече - силно зачервено гърло.

"Важно е да знаем, че за разлика от едрата шарка, която се смята за изчезнала и е опасна за хората, при маймунската шарка има подуване на лимфните възли", пояснява Кантарджиев. "След това се появяват първите форми на обрив по кожата. Първо е червено петно, после то се надига над нивото на кожата, образува се мехурче с течност, което след време се пука. След няколко дни се появява коричка, а когато паднат коричките болният вече не е заразен", каза Кантарджиев.

Експертът допълва, че за лечение се използва специален антивирусен препарат, като се прилага задължителна регистрация в РЗИ, проследяване на контактните и задължителна карантина от 21 дни. "Трябва да се провежда засилен граничен контрол, да се избягва близък контакт с хора, които са потенциално болни, както и да се използват общи дрехи, кърпи и други", допълни Кантарджиев.

Според професора причината заболяването да се разпространява на Запад в момента е, че хората започнаха да пътуват повече след коронавируса и не се пазят.

Неизясненият хепатит при деца

Проф. Кантарджиев коментира, че неизяснените хепатити не са нещо необичайно. "Имаме по няколко случая на година с хепатит, който не е причинен от петте хепатитни вируса. Обикновено се причинява или от хепатропни вируси, или от бактерии", каза той.

При подозрение за новия неизяснен хепатит при деца, Кантарджиев каза, че има протокол от Центъра по контрол и превенция на заболяванията как да бъде установено заболяването с точност. "При по-голямата част от хората заболяването минава и заминава. Изписват ги от болниците и чак тогава се обявяват пред масовите медии", каза Кантарджиев.

При 10% от болните може да има усложнения. "Най-важно е родителите за следят за пожълтяване на кожата и лигавиците, урината потъмнява, а изпражненията стават бели като хума. Тогава задължително се отива при лекар, като болницата трябва да изключи петте хепатитни вируса лабораторно и да уведоми РЗИ", каза Кантарджиев.

 

 

 

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Професоре защо се въздържаш да посочиш посоката, от която идва в заразата в България. Социалната среда е много важен фактор и вярвам, че това ако не го знаят студентите по медицина няма да вземат диплома.

24.05.2022 21:39:53

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.