• 04 Фев 2026 |
  •  USD / BGN 1.6636
  •  GBP / BGN 2.2450
  •  CHF / BGN 2.1046
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Почина основателят на бадминтона в България

Почина основателят на бадминтона в България

/КРОСС/ След кратко боледуване на 83-годишна възраст почина д-р Пюзант Касабян - човекът, който основа бадминтона в България и дълги години бе президент на федерацията, съобщиха от Българска федерация по тенис.

Той е роден на 12 януари 1941 г. в Хасково. През 1970 г. завършва Висшия медицински институт „Ив. П. Павлов" в Пловдив, а през 1977 г. и ВИФ (днес НСА) със специалност „Тенис" и „Педагогически профил". Работил е за кратко като лекар в спортния диспансер в Хасково, но истинската му страст бе спортът.

Пижо, както го наричаха и знаеха всички, бе един от най-известните спортисти и деятели в България. В кариерата си има над 300 мача като баскетболист в националния шампионат, става държавен първенец и "майстор на спорта" по тенис на маса, както и отборен шампион по тенис с тима на "Хасково".

В любимия си бадминтон, който внедрява у нас през 1965 г., Касабян е състезател, капитан и играещ треньор на основания от него клуб "Хасково", като в периода 1969-1989 г. става 15-кратен шампион и 9-кратен носител на купата на България. Той е дългогодишен национален състезател, а след това 20 години старши треньор на националния отбор.

Касабян е и състезателят с най-много участия на световни първенства на планетата, за което вписан в книгата на рекорди "Гинес". В продължение на 25 години Доктора бе и председател на федерацията по бадминтон, докато сам се оттегли от поста малко преди да навърши 77 г. Пижо дълги години бе и в управителните съвети на световната и европейска федерации по бадминтон.

Пюзант Касабян е носител на орден „Стара планина", „Орден на труда", Почетната награда на БОК, Почетен знак от световната федерация по бадминтон и Почетна диплома от МОК. През декември 2000 г. той стана първият почетен гражданин в историята на Хасково.

УС на Българската федерация по тенис изказва искрените си съболезнования към близките и семейството на Пюзант Касабян.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2026 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.