• 23 Дек 2025 |
  •  USD / BGN 1.6652
  •  GBP / BGN 2.2373
  •  CHF / BGN 2.0994
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Китай иска да мобилизира цялата нация в контрашпионаж

Китай иска да мобилизира цялата нация в контрашпионаж

/КРОСС/ Китай трябва да насърчава своите граждани да се присъединяват към контрашпионска работа, включително създаване на канали за лица, които да съобщават за подозрителна дейност, както и системи които хвалят и възнаграждават подобни граждански инциативи, съобщи министерството на държавната сигурност, цитирано от "Ройтерс", във вторник.

Трябва да се създаде система, която прави "нормално" участието на масите в контрашпионажа, написа Министерството на държавната сигурност, основната агенция, която се занимава с външното разузнаване и борбата с шпионажа, в първата си публикация в акаунта си в WeChat, която излезе на живо в понеделник.

Призивът за популяризиране на антишпионската работа сред масите следва разширяването на китайския закон за контрашпионажа, който влезе в сила през юли.

Законът, който забранява трансфера на информация, свързана с националната сигурност и интереси, които не се уточняват, разтревожи Съединените щати, които заявиха, че чуждестранните компании в Китай могат да бъдат наказани за редовни бизнес дейности.

Ревизираният закон позволява на властите, провеждащи разследване срещу шпионаж, да получат достъп до данни, електронно оборудване и информация за лична собственост.

Политическата сигурност е основният приоритет на националната сигурност, а "ядрото" на политическата сигурност е сигурността на китайската политическа система, написа министърът на държавната сигурност Чен Исин в статия в китайско юридическо списание през юли.

"Най-фундаменталното е да се запази лидерството и управляващата позиция на Комунистическата партия на Китай и социалистическата система с китайски характеристики", каза Чен.

През последните години Китай арестува и задържа десетки китайски и чуждестранни граждани по подозрение в шпионаж, включително ръководител на японския производител на лекарства Astellas Pharma през март.

Австралийският журналист Ченг Лей, обвинен от Китай в предоставяне на държавни тайни на друга държава, е задържан от септември 2020 г.

Декларацията на Китай, че е заплашен от шпиони, идва след като западните нации, най-вече Съединените щати , обвиняват Китай в шпионаж и кибератаки, обвинение, което Пекин отхвърли.

Самите Съединени щати са "империята на хакерството", каза говорител на китайското външно министерство.

За да се защити от шпионаж, Китай ще се нуждае от участието на своя народ в изграждането на отбранителна линия, написа министерството на държавната сигурност в своя публикация в WeChat.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.