-
06 Апр 2026 |
USD / BGN 1.6636
GBP / BGN 2.2450
CHF / BGN 2.1046- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Камелия Нейкова: Този път ЦИК ще бъде категорична и безкомпромисна по отношение работата на секционните избирателни комисии
06 Април 2026 | 08:58
/КРОСС/ Много се надявам на тези избори, дори и да има оспорване на резултата, да не се допускат нарушенията, на които всички бяхме свидетели. Това каза снощи председателят на ЦИК Камелия Нейкова в предаването „Защо?" по бТВ.
Тя бе категорична, че този път ЦИК ще бъде категорична и безкомпромисна по отношение работата на секционните избирателни комисии. Ако има членове на секционни избирателни комисии, които са предложени за предстоящите избори, но в предходните са извършили нарушения, ЦИК незабавно ще даде указания те да бъдат освободени. „Няма да позволим и ще налагаме санкции, ако се наруши изискването на закона да не се правят масови замени на членове на секционни избирателни комисии, без да има законово основание за това", категорична бе Нейкова.
Членовете на секционните избирателни комисии ще получат елементарни инструкции за това как да работят с устройството за видеонаблюдение. „В крайна сметка това е един мобилен телефон на една стойка, която прилича на стойка за селфи. Не вярвам да има член на СИК, който не знае как да включи едно мобилно устройство и как да го насочи към бюлетините и към процеса по преброяване на гласовете, така че да има видимост", обясни Нейкова.
ЦИК пусна и мобилно приложение, което ще помогне за правилно изчисляване на резултатите, така че членовете на комисиите да бъдат максимално улеснени. Нейният съвет към членовете на секционните избирателни комисии е, преди да попълнят оригинала на своя протокол, да въведат данните в мобилното приложение, да направят проверка, за да няма грешки.
Тя изрази надежда при следващ „ремонт" на Изборния кодекс всички предложения на ЦИК да бъдат разгледани. „Всички са смислени и са въз основа на практическите проблеми, които възникват при прилагане на изборните законодателство. Надявам се да бъдем чути, за да може изборният процес да премине много по-лесно и без скандали", каза Нейкова.
Проблеми с машините за гласуване няма, увери председателят на ЦИК. Машинният вот не може да бъде манипулиран и това е потвърдено от експертите, добави тя. „По отношение на хартията тази година отново поискахме от производителя характеристиките, които са необходими, за да работят машините без проблем. Те ни бяха изпратени, предоставихме ги на печатницата на БНБ и имаме нейната писмена гаранция, че хартията отговаря точно на тези изисквания", обясни Нейкова.
В България ще гласуваме с 9354 машини, а в секциите извън страната са 129.