• 26 Дек 2025 |
  •  USD / BGN 1.6595
  •  GBP / BGN 2.2406
  •  CHF / BGN 2.1060
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Почти половината от най-големите IT сървис компании в България са български

Почти половината от най-големите IT сървис компании в България са български

/КРОСС/  Централата на 43% от най-големите IT сървис компании у нас е в България, а останалите се ръководят от САЩ (17%), Великобритания (9%), Германия и Швейцария (по 7%), Франция и Италия. Това са част от изводите, направени от екипа на специализирания Job Board за IT обяви на компанията DEV.BG.

Данните от проучването се базират на регистрираните в платформата 1485 профила на IT работодатели. Близо 27% от тях  отбелязват, че оперират в сферата на IT услугите, а петдесет и четири от всички сървис компании са посочили в профилите си, че имат над 80 служители в своите IT отдели (общо ~ 12 000 специалиста). Именно тези организации са обхванати от проучването.

Мнозинството от работодателите в тази класация имат офис в столицата, а някои и в другите традиционни IT дестинации - Пловдив (34%), Варна (26%), Бургас (12%) и Русе (7%). Малка част от service компаниите оперират и в други градове като Габрово, Стара Загора, Плевен и Благоевград, но също и във Велико Търново, Казанлък, Козлодуй и Девня.

От гледна точка на сектора над една четвърт от посочените компании предоставят само IT услуги на различни организации. Останалите развиват и други дейности като разработване на продукт, внедряване на софтуерни системи и IT консултиране, което осигурява много и най-разнообразни възможности за кариерна реализация и развитие.

21 организации са посочили в Job Board-а на DEV.BG , че имат над 200 служители в IT отделите си. Наред с това има и такива с технологични екипи от над 500 специалисти. Друг интересен факт е, че 83% от компаниите в класацията са на пазара вече повече от 14 години, а някои - и над 20 години. От друга страна, най-младите IT сървис компании, участващи в проучването, са българските Anthill и Digitanity, както и британската Allvotec, всички създадени преди пет години.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.