• 01 Яну 2026 |
  •  USD / BGN 1.6636
  •  GBP / BGN 2.2450
  •  CHF / BGN 2.1046
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

В Япония разработиха тест за антитела за новия коронавирус без кръвна проба

В Япония разработиха тест за антитела за новия коронавирус без кръвна проба

/КРОСС/ Изследователи от Япония са разработили нов метод за бързо и надеждно установяване на новия коронавирус въз основа на антитела и без кръвна проба, съобщи електронното издание "МедикълЕкспрес".

Неефективното идентифициране на заразените с новия коронавирус по света ограничи действията за пресичане на пандемията от Ковид-19, като големият брой безсимптомни инфекции влоши още повече ситуацията.

Доминиращият метод за установяване на заразата бе чрез проби от носа и гърлото. Прилагането на този метод обаче отнема 4-6 часа, струва скъпо и изисква специализирана апаратура и медицински персонал, което е проблем, особено в по-бедните страни.

Алтернативният метод е идентифициране на новия коронавирус чрез засичането на специфични антитела за SARS-CoV-2. Тестовите ленти със златни наночастици вече са широко разпространени в много страни. Те дават надеждни резултати в рамките на 10-20 минути, но изискват кръвна проба.

Макар и лесно, вземането на кръв за този тест е болезнена процедура, която увеличава риска от заразяване, а отпадъчните материали са потенциален източник на биозарази.

За да разработим най-малко инвазивен начин за тестване, който ще избегне тези ограничения, проучихме възможността за вземане на проби и изследване на извънклетъчната течност в епидермиса и дермиса, обясни ръководителката на изследването Леилеи Бао от Института за индустриални изследвания на Токийския университет.

Нивото на антителата в тази течност са 15-25 на сто от това в кръвта, но въпреки това са налични и могат да се използват за засичане на новия коронавирус, каза още тя.

Екипът й е разработил и биоразградими микроигли, с които се вземат пробите. Биосензор на основата на хартията засича нивото на антителата срещу SARS-CoV-2.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2026 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.