• 17 Юли 2025 | 19:59:57
  •  USD / BGN 1.6891
  •  GBP / BGN 2.2626
  •  CHF / BGN 2.0979
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Космическа отломка нанесе щети върху Международната космическа станция

Космическа отломка нанесе щети върху Международната космическа станция

/КРОСС/ Неизбежното се случи. Парче космическа отломка - твърде малка, за да може да бъде проследена - удари и нанесе щети върху част от Международната космическа станция (и по-специално - роботизираната ръка Канадарм2).

Инструментът все още функционира, но обектът е пробил термалното одеяло и е нанесъл щети върху рамото под него. Инцидентът ни припомня, че проблемът с космическия боклук в ниската околоземна орбита е бомба със закъснител.

Очевидно космическите агенции по целия свят знаят това. Над 23 000 отломки в ниската околоземна орбита се следят внимателно, за да помогнат на сателитите и Международната космическа станция да избегнат потенциален сблъсък с тях. Те обаче са с размера на топка за софтбол (или малко по-големи).

Всичко, което е под този размер, е твърде малко, за да може да бъде следено. Дори едно такова парче обаче, пътуващо с орбитални скорости, може да нанесе сериозни щети - включително да пробие метално покритие.
Инструментът Канадарм2 (известен и като „дистанционен манипулатор на космическата станция" (SSRMS)) е създаден от Канадската космическа агенция. Той е част от Международната космическа станция вече повече от 20 години и представлява титаниева роботизирана ръка с няколко стави, която помага при маневрирането на обекти извън станцията. Изпълнява ключова роля в монтажа и поддръжката на станцията: премества оборудване и материали в рамките на станцията, помага на космонавтите в работата им в открития космос и обслужва инструментите и други товари, свързани с космическата станция. Космонавтите преминават специално обучение за работа с Канадарм2.

Все още не е ясно кога точно е настъпил самият сблъсък. За първи път щетите са били забелязани на 12 май по време на рутинна инспекция. NASA и Канадската космическа агенция са работили в тясно сътрудничество, за да направят детайлни снимки на пораженията и да оценят щетите.

„Въпреки ударът резултатите от продължаващия и в момента анализ показват, че производителността на ръката остава незасегната - пише Канадската космическа агенция. - Щетите са ограничени до малка секция в рамото на ръката и термалното одеяло. Канадарм2 продължава да изпълнява своите задължения по план."

Този път Международната космическа станция изглежда е извадила късмет, но проблемът с космическите отломки се увеличава. Миналата година станцията трябваше да извърши спешни маневри три пъти, за да избегне сблъсък с различни боклуци на височина от около 400 км.

От изстрелването на „Спутник 1" през 1957-а досега космическите отломки не престават да се натрупват. Според доклад на Европейската космическа агенция около 130 млн. фрагмента с антропогенен произход, които са по-малки от милиметър, орбитират Земята в момента. Тази бройка не включва естествения космически прах.

Източник: Science Alert

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.