-
01 Апр 2026 |
USD / BGN 1.6636
GBP / BGN 2.2450
CHF / BGN 2.1046- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Липса на кворум попречи на НС да вземе решение за споразумението с Украйна
01 Април 2026 | 15:51
/КРОСС/ Народното събрание приключи днешното си заседание поради липса на кворум преди да успее да разгледа всичките четири точки от дневния ред.
През последния час от работата си народните представители обсъждаха предложен от групата на "Възраждане" проект на решение за задължаване на Министерския съвет незабавно да предприеме действия за прекратяване на споразумението за сътрудничество между с Украйна, сключено на 30 март в Киев от премиера Андрей Гюров.
Проекторешението предвижда още в срок до 15 дни Министерският съвет да изготви и внесе в Народното събрание доклад за имуществените, отбранителните и други последици от прекратяването на споразумението.
Предложението беше включено като трета точка в дневния ред на извънредното пленарно заседание след председателски съвет тази сутрин.
От „Продължаваме промяната - Демократична България" предложиха да се гласува разрешение за допуск в залата на заместник-министъра на външните работи Велизар Шаламанов, който вече беше в кулоарите.
Преди гласуването обаче беше направена проверка на кворума, при която се регистрираха едва 92-ма депутати, при необходими 121, което принуди председателстващият Костадин Ангелов да обяви 20-минутна почивка. След нея се оказа, че в залата отново няма кворум (91 се регистрираха) и Костадинов обяви край на заседанието.