-
28 Апр 2026 |
USD / BGN 1.6636
GBP / BGN 2.2450
CHF / BGN 2.1046- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Доц. Кунчев: Случаите на Лаймска болест у нас се увеличиха почти двойно
01 Август 2023 | 10:09
/КРОСС/ Зачестили са случаите на Лаймска болест у нас. За това алармира в студиото на „Здравей, България" главният държавен здравен инспектор доц. Д-р Ангел Кунчев. По думите му причина за това е дългият пролетен сезон, при който се е увеличила ниската растителност. Здравните власти са очаквали подобна развръзка. Само за последната седмица случаите на потенциално опасната болест са 8 - с 5 повече от предишната седмица.
„Имаме три случая на Марсилска треска, имаме един на Ку треска. Не са някакви стряскащи цифри, но, ако ги сравним с миналата година, има ръст, почти двоен", допълни доц. Кунчев. По думите му пръскането против насекоми трябва да става през април или май, за да е най-ефективно.
Главният държавен здравен инспектор обяви, че от гледна точка на вирусите лятото у нас протича сравнително спокойно. В световен мащаб обаче картината била коренно различна. „Само за един месец случаите на холера в света са 57 хиляди. От тях 399 са смъртни. Те са в доста страни - основно в Южна Африка, Близкия Изток и Азия", посочи експертът, като уточни, че личната хигиена е от изключителна важност.
По думите на доц. Кунчев страната ни е в началото на сезона на Западнонилската треска. В Европа досега има официално регистрирани 5 случая, 3 от които са в Гърция, алармира той. Единият случай е на о-в Тасос, другият в Кавала, а третият в Кардица. Болестта се предава чрез ухапвания от комари, припомни експертът.