-
07 Юли 2025 |
USD / BGN 1.6621
GBP / BGN 2.2676
CHF / BGN 2.0927
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
Създадоха 3D принтер за дронове и роботи

10 Февруари 2021 | 13:24

/КРОСС/ Учени от Масачузетския технологичен институт (MIT) в САЩ създадоха система, която позволява принтирането на дронове и роботи. Тя може да се използва и за изработката на други видове електронни устройства, обясняват специалистите.
Новият 3D принтер носи името LaserFactory. Потребителите с такава система могат да проектират устройства с различни компоненти. Технологията е доста близка до това, което сме свикнали да виждаме като 3D принтиране. Това означава, че е необходимо скициране на даденото устройство, след което се изработват и сглобяват реални, напълно използваеми елементи.
Веднага след като LaserFactory свърши своята част от работата, малките апарати са готови за употреба. Разпространено в мрежата видео показва как дрон може успешно да лети, секунди след като е сглобен от иновативния уред.
Експертите от MIT посочват, че разработката им може да има много приложения и ползи за обществото. Най-големият и очевиден плюс на LaserFactory е способността за бързо създаване на безпилотни летателни апарати. Това би било от голямо значение при операции за търсене и спасяване на хора, както и по време на научни мисии сред дивата природата.
Изследователите планират тепърва да усъвършенстват LaserFactory. Целта им е основно подобряване на качеството и точността при сглобяване.
video: https://www.youtube.com/watch?time_continue=1
-
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
07 Юли 2025 | 10:51
Център за градска мобилност премахва „кални точки“ в зоната за платено паркиранеПОЛИТИКА