-
23 Апр 2026 |
USD / BGN 1.6636
GBP / BGN 2.2450
CHF / BGN 2.1046- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Плевнелиев: Банско заслужава втори кабинков лифт
28 Февруари 2015 | 19:51
/КРОСС/ Президентът Росен Плевнелиев подкрепи изграждането на втори кабинков лифт в Банско. Според държавния глава туризмът е най-важната индустрия за страната ни и затова тя не трябва да губи от безсмислено противопоставяне.
„Банско заслужава втора кабинка. Българските ски курорти като Добринище, Чепеларе, Пампорово, Боровец, Сапарева баня и всички останали, имат пълното основание, съобразявайки се с високите екологични стандарти на Европейския съюз, да се развиват. Не виждам никакво противоречие. Ще го кажа ясно, има начин, по най-високи екологични стандарти, да правите ски-туризъм. Нека да го направим", призова Росен Плевнелиев, цитиран от БНР.
Местните жители отдавна настояват да бъде изграден още един лифт в курорта. В същото време в София и други градове на страната се провеждат демонстрации на еколози, природозащитници и граждански активисти срещу унищожаването на природните богатства на България и запазването на Пирин планина.
Премиерът Бойко Борисов обаче отмени решението за разширяване на ски-концесията с фирма „Юлен". Срокът, в който сформираната след това работната група трябваше да излезе с решение на спора с концесията, беше удължен.