-
06 Май 2026 |
USD / BGN 1.1686
GBP / BGN 0.8634
CHF / BGN 0.9165- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
ЕС отпуска 1 млрд. евро помощ на Ливан за спряване с миграцията
02 Май 2024 | 16:29
/КРОСС/ Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви, че Европа отпуска помощ в размер на 1 млрд. евро за Ливан. Средствата са за удържане на потоците от нелегални мигранти.
Европейският съюз вече има споразумения с Тунис, Мавритания и други държави.
„Финансовият пакет ще бъде на разположение от тази година до 2027 г. Искаме да допринесем за социално-икономическата стабилност на Ливан", заяви фон дер Лайен, която е на посещение в столицата Бейрут.
Председателят на ЕК посочи, че помощта е предназначена за укрепване на основни услуги като образование и здравеопазване в страната, затънала в тежка икономическа криза.
Икономиката на Ливан се срина в края на 2019 г., превръщайки страната в отправна точка за мигранти. Ливанците се присъединиха към сирийците и палестинските бежанци, които предприеха опасни пътувания към Европа.
Властите в Бейрут казват, че в момента в Ливан живеят около два милиона души от съседна Сирия - най-големият брой бежанци на глава от населението в света.
„Разбираме предизвикателствата, пред които е изправен Ливан при приемането на сирийски бежанци и други разселени лица", каза Фон дер Лайен и припомни, че ЕС е подкрепил Ливан с 2,6 млрд. евро за приемането на тези хора.