• 11 Май 2026 |
  •  USD / BGN 1.1765
  •  GBP / BGN 0.8649
  •  CHF / BGN 0.9163
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

НАСА започва новата година с мисия до Луната

НАСА започва новата година с мисия до Луната

 

Лос Анджелис, САЩ /КРОСС/  Американската космическа агенция НАСА започна новата година с мисия до Луната, с която са натоварени двойка автоматични сонди.

Близнаците GRAIL-A и GRAIL-B (съкратено от от Gravity Recovery And Interior Laboratory) навлязоха в орбита около нашия естествен спътник на 30 и 31 декември. Пътуването им покри над 4 млн. километра и отне три месеца и половина, което е с около 30 пъти повече от директния тридневен полет на американските астронавти от мисиите на "Аполо". Толкова са успели да постигнат малките ракетни двигатели, с които са снабдени двете сонди, всяка от които е с големината на пералня машина.

GRAIL-A и GRAIL-B ще изследват лунната гравитация. С тяхна помощ учените се надяват са създадат карта на гравитационното поле на земния спътник и да разберат какво става под повърхността му, а също така - как точно се е появил той. Според една от теориите в началото Земята е имала два естествени спътника, които са се сблъскали още в ранните фази от съществуването на Слънчевата система и така се е образувала нашата Луна.

Една от нейните загадки е и неправилната й форма, както и това че тъмната й част, която винаги е скрита за любопитните земни погледи, има предимно хълмист  и планински терен, за разлика от видимата, която е равнинна.

Освен научната апаратура сондите носят и видеокамери. Те ще заснемат кадри от лунната повърхност, като част от проекта MoonKAM, ръководен от първата жена астронавт Сали Райд, който работи в полза на образователната система. Учениците от стотици средни училища в САЩ могат да пращат своите заявки за заснемане на определени участъци от повърхността на Луната.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
Екипът на cross.bg ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията на Агенция КРОСС не носи отговорност за мненията, качени в cross.bg от потребителите.
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2026 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.