•  GBP / BGN 2.2837
  •  CHF / BGN 2.0000
  • Времето:  София 14°C

България вече има три титли на европейското по щанги

/КРОСС/ България има вече три титли от първите 5 категории на европейското първенство по вдигане на тежести в Москва.

Стилян Гроздев стана за първи път в кариерата си шампион на континента в кат. 61 кг, клед като събра двубой от 296 кг (136 в изхвърлянето и 160 в изтласкването). Резултатите от отделните упражнения донесоха на 21-годишния русенец още един златен (в първото движение) и един сребърен (в изтласкването) медал.

Така Гроздев спечели своето второ отличие от европейски първенства след среброто в Букурещ през 2018 г. Именно шампионът от Букурещ Шота Мишвелидзе остана днес след българина, като събра двубой от 290 кг (135 и 155). Трети се нареди бронзовият медалист от последното пръвенство на Европа (в Батуми, Груз през 2019 г.) - Ферди Хардал (Тур) с 287 кг (130 и 157).

По-рано днес българският отбор по вдигане на тежести започна с титла и рекорд участието си при мъжете. Ангел Русев стана шампион при най-леките - в неолимпийската категория до 55 кг.

19-годишният русенец завърши състезанието с двубой от 258 кг, като изхвърли 111 и изтласка 247. Именно тези 247 кг са нов европейски рекорд за юноши, като с тях Русев подобри своя рекорд от 246 кг, поставен на последното европейско първенство - в Батуми (Груз) през пролетта на 2019 г. С великолепното си представяне днес българинът подобри и класирането си на европейския подиум, след като в Батуми стана вицешампион. Той спечели общо три медала - два златни (в двубоя и изтласкването) и бронзов (в изхвърлянето).

Сребърния медал спечели румънецът Валентин Янчу с 248 кг (108 е 148), а бронзът е за украинеца Дмитро Вороновски с 247 (110 и 137).

След първите 5 категории на Евро 2021 (3 при жените и 2 при мъжете) в Москва България води в класирането по медали в двубоя с общо 3 златни и 1 сребърен медал (вчера шампионка в кат. 45 кг при жените стана Надежда-Мей Нгуен, а втора е Ивана Петрова). Втора позиция заема румънският тим с 1 златен, 1 сребърен и 1 бронзов медал, а трети са украинците с 1 златен и 1 бронзов.

А общо по спечелени отличия (и в отделните упражнения) България отново е №1 със 7 златни, 2 сребърни и 1 бронзов, следвана от Румъния с 3-4-1, Украйна с 3-0-3, Германия и Молдова с по 1-0-0 и др.

Утре в кат. 59 кг при жените (състезанието е от 17 ч.) няма да има българска представителка, а от 20 ч. в кат. 67 кг при мъжете ще участват Петър Ангелов и Валентин Генчев.