-
16 Май 2026 |
USD / BGN 1.1628
GBP / BGN 0.8705
CHF / BGN 0.9144- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Започва традиционното гайдарско надсвирване в Гела
04 Август 2018 | 09:49
/КРОСС/ Днес стартира шестнадесетото издание на гайдарското надсвирване в Гела. Хиляди гости и изпълнители на каба гайда от цялата страна се очакват на традиционния събор на Илинденските поляни над родопското село през почивните дни.
Гайдарите ще се надсвирват в три възрастови групи - до 14 г., от 15 до 18 г., и над 19 г. Ще се допускат изпълнители и на джура гайда, но те ще получат само грамота за участие. Гайдарите ще бъдат оценявани от професионално жури по десетобалната система, като се отчита стил, чисто интониране, постановка, костюм, сценичност, орнаментика и технически умения.
Регламентът при възрастовата група до 14 г. предвижда изпълнения на две гайдарски мелодии до шест минути. Изпълнителите на каба гайда от 15 до 18 г. ще се представят с две гайдарски мелодии - бърза и бавна, до осем минути. Надсвирването в третата възрастова група е с гайдарски мелодии до 10 минути, включвайки бавни и бързи мелодии в сюита, а в бързите трябва да прозвучат неравноделни ритми.
Записването на участниците в надсвирването стартира от ранните часове на днешния ден.