-
21 Фев 2026 |
USD / BGN 1.6636
GBP / BGN 2.2450
CHF / BGN 2.1046- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Заради опасност от наводнения: Две общини обявиха частично бедствено положение
21 Февруари 2026 | 15:10
/КРОСС/ Кметът на община Ардино инж. Изет Шабан за седми път от началото на годината обяви частично бедствено положение на територията на общината.
Причината е покачването на нивото на река Арда и сериозно компрометираната бетонова настилка на железобетонния мост от републиканската пътна мрежа в района на село Китница.
Вследствие на влошеното състояние на съоръжението мостът е станал непроходим, с което отново се прекъсва единствената транспортна връзка за жителите на шест населени места - Русалско, Любино, Латинка, Аврамово, Песнопой и Сполука.
Обявената мярка обхваща част от територията на общината и има за цел да гарантира сигурността и безопасността на населението в засегнатите райони. Забранява се движението и пребиваването на моторни превозни средства в определените критични участъци до нормализиране на обстановката.
Впоследствие община Гълъбово също обяви частично бедствено положение поради проливните дъждове. По тази причина насроченият празник за днес - Трифон Зарезан в село Обручище се отменя.
Междувременно нивото на р. Янтра във Велико Търново достигна 3,28 метра. За последния час има спад с 10 сантиметра. Тъй като пикът на повишаването е преминал, няма опасност от заливане на ниските части на града. Уточнява се, че 4,50 метра е рисковото ниво.
Високата вода идва главно от горното течение на Янтра. При с. Пушево преди три часа нивото достигна 1,87 метра при 2,60 критична стойност. Сега е 1,42 метра. Белица остава спокойна с ниво в Килифарево трайно около 1-1,10 метра при критична стойност от 3 метра. Реките остават под постоянно наблюдение.