• 11 Окт 2024 |
  •  USD / BGN 1.7891
  •  GBP / BGN 2.3371
  •  CHF / BGN 2.0822
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 24°C

Отиде си световноизвестната цигуларка Стойка Миланова

Отиде си световноизвестната цигуларка Стойка Миланова

/КРОСС/ Отиде си българска цигуларка със световна слава проф. Стойка Миланова, съобщиха нейни близки.

Смъртта й е настъпила вчера сутринта.

Проф. Стойка Миланова е родена на 5 август 1945 г. в Пловдив. Завършила е Московската държавна консерватория (1964-1969) в класа на проф. Давид Ойстрах с диплома за солист, преподавател и концертмайстор.

От 1979 г. тя е преподавател по цигулка в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров". Тя води майсторски класове в Белгия, в Кралската академия в Лондон, в Московската консерватория, в Университета в гр. Бразилия и в Манаус, в Каракас, Венецуела, Батон Руж в САЩ и в два университета в Пловдив.

Стойка Миланова има концертни турнета в Европа, САЩ, Южна. Америка, Япония, Хонгконг, Австралия, Нова Зеландия, Филипини. Тя се изявява съвместно с Давид Ойстрах, Йехуди Менухин, Хенрик Шеринг, Морис Жандрон, Раду Лупу, със сестра си Дора Миланова, Людмил Ангелов.

Солистка е на Би Би Си и турнета под диригентството на Саймън Ратл, Андрю Дейвис, Чарлс Гров, Пааво Бергланд, Окко Камю, Ханс Шмид-Иссерщед, Васил Стефанов, Добрин Петков, Константин Илиев, Васил Казанджиев, Георги Димитров, Емил Табаков и др.

Проф. Стойка Миланова е носителка е на втора награда от конкурса "Кралица Елизабет" в Брюксел, Белгия (1967), на първа награда и медал от международния конкурс "Карл Флеш" в Лондон, Великобритания (1970), на Гранд при дю диск на Академията "Шарл Кро" в Париж за записите на "Концерт N1 и N 2 от Сергей Прокофиев" (1973) и националната награда на Белгийското радио и телевизия за същия запис (1973), на наградата за изкуство "Златният стрелец" за високи заслуги в изкуството в Рим, Италия (1979).

През април т.г. проф. Стойка Миланова и проф. Минчо Минчев предадоха цигулките, собственост на българската държава, с които концертираха и радваха публиката по света и в България. В бъдеще тези инструменти да бъдат предоставени на млади таланти. Проф. Миланова използваше „Гуарниери" от 1733 г., а проф. Минчев - „Страдивариус" от 1716 г.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.