-
01 Юни 2026 |
USD / BGN 1.1644
GBP / BGN 0.8672
CHF / BGN 0.9111- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Гео Милев - художникът
27 Февруари 2015 | 13:46
/КРОСС/Осем неизвестни писма на Гео Милев до Николай Райнов са публикувани във впечатляващото издание „Гео Милев и изкуството", чиято премиера предстои на 6 март в зала 7 на НДК.

Гео Милев, художникът, е в центъра на книгата, дело на изкуствоведа доц. д-р Ружа Маринска. Томчето, което е двуезично - на български и английски, е богато илюстрирано и събира в себе си текстове, писани в различно време, подредени по хронологичен ред. Мащабният труд е в памет на Леда Милева, с която авторката има дългогодишно приятелство и сътрудничество във фондацията „Гео Милев".

Повече от 20 години Ружа Маринска има изследователски интереси в полето на модернизма и естествено те са фокусирани върху личността и творчеството на Гео Милев - поет и художник, една от най-ярките фигури на модерното движение в България в годините след Първата световна война.
Първите й срещи с изкуството на Гео Милев са неговите ранни детски рисунки и няколко автопортрета, за да открие по-късно всичко, рисувано от него, и да осмисли, че Милев не е само апологет и мотор на българския модернизъм, но и участник с художествените си опити в това движение.