-
21 Дек 2025 |
USD / BGN 1.6699
GBP / BGN 2.2327
CHF / BGN 2.0990- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Ива Митева: Конституционните промени не доведоха до нищо
20 Януари 2024 | 16:30
/КРОСС/ Подценяват се постовете в държавата, подценява се това кой ще бъде председател на НС - няма значение какви са качествата, професионалния му опит, знанията. Това каза бившият председател на НС Ива Митева в предаването "Денят започва с Георги Любенов" по БНТ.
Атанас Атанасов според нея няма нужния опит да оглави НС. „Въпреки че има своя професионален опит, бил е и в съдебната система, може би за един друг пост щеше да бъде по-удачен. Предполагам, че г-н Атанасов иска да заеме този пост, защото дълги години е в политиката и това ще бъде ореолът на неговата кариера. Когато се пенсионирате като председател на парламента, нямате таван на пенсията. Може би и това е мотив", коментира Митева.
Тя коментира и попълването на парламентарната квота в Конституционния съд с Десислава Атанасова и Борислав Белазелков. Конституционният съд е пазител на Конституцията и е много важно какви са качествата на конституционните съдии, подчерта Митева. „Видях, че г-жа Атанасова е на ръба на стажа - тя има 17 години и 5 месеца стаж, от който почти целият е в НС. Видях много изброени законопроекти, много решения, изказвания, но това е неотносимо към качеството на съдия в КС. Защо не се каза от тези актове колко са устоели във времето, колко са изменени веднага, колко са били обявени за противоконституционни?", попита бившият председател на НС.
Според нея конституционните промени не са довели до нищо. „Не видях необходимост от това пришпорване и бързане за няколко дни да се приеме Конституцията. Много от разпоредбите не са уредени и ще бъдат въпрос на тълкуване. Те няма как да се приложат директно. Да не говорим за цялата противоконституционност, като започнем от мандата и непрекъсваемостта на НС, като минем през текстовете за двойното гражданство, за избираемостта на органите и тези 2/3 квалифицирано мнозинство", изброи Митева.
БНТ, „Денят започва с Георги Любенов"