-
06 Яну 2026 |
USD / BGN 1.6636
GBP / BGN 2.2450
CHF / BGN 2.1046- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Съдът отмени промените в схемите "Училищен плод" и "Училищно мляко"
21 Октомври 2020 | 15:08
/КРОСС/ Върховният административен съд отмени последните промени в Наредбата за условията и реда за прилагане на схеми за предоставяне на плодове и зеленчуци и на мляко и млечни продукти в учебните заведения - Схема "Училищен плод" и Схема "Училищно мляко", които са в сила от 19 юни 2020 г.
Причината е, че измененията в наредбата противоречат на изискванията на Регламент на ЕС № 1308/2013 г. за въвеждането на обективни критерии, по които да се провежда изборът на доставчици на плодове, зеленчуци и млечни продукти в училищата.
Според него всяка отделна държава трябва да въведе процедури за избор на доставчици на продукти, материали и услуги по схемите за училищата, детските градини и центровете за специална образователна подкрепа.
ВАС приема, че макар с измененията на наредбата да се поставят изисквания за доказване на определени обстоятелства при кандидатстване на доставчиците, същите противоречат на нормативен акт от по - висока степен, какъвто се явява Регламент (ЕС) № 1308/2013 г.
Административно дело № 6536 от 2020 г. подлежи на обжалване пред петчленен състав на ВАС.