-
17 Дек 2025 |
USD / BGN 1.6685
GBP / BGN 2.2263
CHF / BGN 2.0958- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Радан Кънев: Политическите сили не са готови да започнат разговори за председател на парламента и за формиране на мнозинство
10 Ноември 2024 | 15:40
/КРОСС/ Минаха две седмици от провеждането на изборите, това трябваше да е период на преговори, а ние се намираме в ситуацията, в която не е имало една минута преговори. Не е имало дори неофициални контакти. Утре е първият работен ден на 51-вия българския парламент и никой не си е написал домашното. Това каза евродепутатът Радан Кънев от ПП-ДБ в предаването „Тази неделя" по бТВ.
Телефонен разговор е проведен само между лидера на ДСБ Атанас Атанасов и лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, но от него не е произлязло нищо.
Според него политическите сили не са готови да започнат разговори за председател на парламента и за формиране на мнозинство. „Което значи, че отново ще се загубят много парламентарни дни в това първо заседание, докато бъде избран председател. Изборът на председател на парламент е функция от това дали парламентът има или няма мнозинство. Към настоящия момент няма, ГЕРБ са много, много, много далеч от парламентарно мнозинство, ние пък сме в много по0тежка позиция, така че без разговори това няма как да се случи", смята Кънев.
Вариантите за конструиране на мнозинство според него са два. Единият е с конструкция около формацията на Пеевски.
Относно предложената от ПП-ДБ декларацията за „санитарен кордон" около Делян Пеевски евродепутатът коментира, че според коалицията формацията около Пеевски е ключов риск и за икономиката, и за геополитиката.
„Същото се отнася за партия „Възраждане", по други причини", допълни той.
Радан Кънев коментира и избор на Доналд Тръмп за президент на САЩ.
„Сега отношенията между САЩ и ЕС са принципно сложни, с втория мандат на г-н Тръмп те ще станат по-сложни, няма съмнение. Въпросът е може ли Европа да излезе от това затруднение по-силна и отговорът е „да, това може би е необходимият импулс, за да се сетим, че отбраната е наше задължение, а не на някой отвъд Океана", коментира българският евродепутат.
По думите му в ЕС има чудесни примери за военно сътрудничество и даде за пример всички Скандинавски държави, Балтийските републики.
бТВ, „Тази неделя"