• 20 Юни 2025 |
  •  USD / BGN 1.7040
  •  GBP / BGN 2.2899
  •  CHF / BGN 2.0831
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

В Световната седмица на мъжкото здраве (9-15 юни) стартира кампания за профилактика под мотото “За мъжете, които обичаме“

В Световната седмица на мъжкото здраве (9-15 юни) стартира кампания за профилактика под мотото “За мъжете, които обичаме“
От 20 до 100 години – превенцията е средство за добър живот

/КРОСС/ Кампания Мъжко здраве - "За мъжете, които обичаме", посветена на профилактиката на мъжкото здраве, стартират Портал на пациента и медицински експерти, съвместно с Лаборатория „Кандиларов" в началото на Световната седмица на мъжкото здраве (9 до 15 юни). Седмицата се отбелязва в повечето европейски страни, САЩ, Австралия, Нова Зеландия, Канада. Идеята е да се повиши осведомеността за предотвратимите здравни проблеми при мъжете на всички възрасти, да се подкрепи тяхното включване в по-здравословен начин на живот и да се насърчи ранното откриване и лечение на заболявания.

„Световните тенденции в развитието на лабораторната диагностика са в посока превенция - да насочим вниманието на хората към профилактичните изследвания. Заедно с лекарското съсловие и с пациентски организации работим за това хората да не чакат да са разболеят и едва тогава да взимат мерки. Работим за това профилактиката да стане култура", подчерта д-р Ана Цакова - изпълнителен директор на СМДЛ „Кандиларов".

Факт е, че в много страни мъжете водят по-нездравословен начин на живот, страдат от много хронични заболявания и умират по-рано от жените. За това допринася и психологията на мъжа, у когото е насадено, че трябва да е винаги силен и неуязвим, да не се предава дори на болестите. Ето защо голяма част от мъжете не са склонни да се грижат за здравето си, не ходят на профилактични прегледи и дълго време неглижират симптомите си преди да потърсят лекарска помощ. „Най-коварното заболяване за мъжете след 45-годишна възраст е ракът на простата, защото не дава абсолютно никакви оплаквания. Затова мъжете след 45 трябва да си изследват веднъж годишно туморния маркер простатно специфичен антиген (PSA)", алармира д-р Милен Кацаров - уролог-андролог.

Мисията на кампания на Портал на пациента и на Лаборатория „Кандиларов" , която ще обхване юни и юли месец, е да улесни профилактиката на здравето на мъжете в различните възрастови групи. За тази цел от СМДЛ „Кандиларов" са подготвили специализирани изследвания с преференциални цени, подходящи за основните възрастови групи - за млади мъже, за 40-годишни, за 50-годишни, за тези над 60-годишна възраст, както и специални изследвания за полово предавани заболявания. Кампанията ще включва и поредица от интервюта на водещи специалисти в заболяванията на силния пол.

Във всяка възраст, включително и при млади мъже на 20 - 30 г. един път годишно трябва да се изследва пълна кръвна картина, кръвна захар, общ холестерол и CRP (индикатор за възпаление). Тези лабораторни показатели дават възможност на лекарите да хванат началните стадии на много заболявания и при нужда да назначат допълнителни изследвания. 

При младите мъже е много важно да се изследва нивото на тестостерона, защото това е свързано с потентността и създаването на поколение. 

Наложителни при сексуално активните мъже на 20 - 30 г. са тестовете за инфекция с хепатит С и В и ХИВ, както и разширеният с тестове за сифилис и хладкия трахоматис специализирано изследване за полово предавани заболявания. Препоръчва се всеки мъж да си направи поне един рутинен тест за ХИВ. Хората с честа смяна на партньорите трябва да се тестват по-често.

„Всяка седмица имаме пациенти, които излизат позитивни за хепатит B или C , често без да знаят, че са носители на вируса. Затова е добре всеки да се тества за инфекция с хепатитни вируси", споделя наблюденията си специалистът по клинична лаборатория д-р Кънчева.

В специализираното изследване за 40-годишните е включен допълнително липиден профил и пикочна киселина, защото в тази възраст мъжете са склонни да похапват повече от необходимото, особено месо, и да трупат наднормено тегло. Те трябва да си следят също чернодробните ензими АСАТ, АЛАТ и ГГТ (гама глобулин трансфераза), които се влошават силно от приема на алкохол и медикаменти. 

Нездравословните навици, особено заседналият начин на живот и липсата на движение, водят и до инсулинова резистентност. Затова при 40-годишните се изследва и HOMA INDEX.

Специализираното изследване за 50-годишните е разширен с туморния маркер Cа 19-9 за храносмилателната система, защото в тази възрастова група зачестяват онкологичните заболявания на дебело черво, стомах и панкреас. Много често мъжете на 50 имат високо кръвно, което уврежда нежните бъбречни кръвоносни съдове. Ето защо се налага проверка състоянието на бъбреците с тестове за креатинин и урея. Досега се смяташе, че креатининът и уреята се увеличават в по-напреднала възраст. В днешно време обаче заболяванията се отключват в по-ранна възраст - така нареченото „подмладяване".

Поради разпространението на диабета като епидемия, в специализираното изследване за 50-годишните е включен не само HOMA INDEX за инсулинова резистентност, но и гликиран хемоглобин (HbA1C), който показва средното ниво на кръвната захар в последните три месеца и ясно посочва кога човек е с предиабет или с диабет. 

При над 60-годишните, когато 80% от мъжете страдат от увеличение на простатната жлеза, задължително изследване е PSA и FPSA (свободен простатно специфичен антиген). Резултатите от тези два маркера дават важна информация за наличие на карцином на простатата. 

Поради нарастващите клетъчни мутации с възрастта и риск от широка гама онкологични заболявания, трябва да се следи общият туморен маркер CEA. Той е увеличен при белодробен карцином и при раковите заболявания на храносмилателната система. 

Тестът за окултна кръв пък е показател за проблем с дебелото черво, и то в начален стадий. При наличие на окултна кръв във фецес е много важно пациентът да се насочи за колоноскопия, за да се потвърди или отхвърли съмнението за онкологичен процес. Един прост тест за окултна (скрита) кръв спасяват живота.

Ако човек има нужда от консултация за разясняване на резултатите от изследванията, лекарите от Лаборатория „Кандиларов" са на линия да отговарят на всякакви въпроси. 

https://kandilarov.com/profilaktika-na-mazhkoto-zdrave/ 

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.