-
22 Дек 2025 |
USD / BGN 1.6699
GBP / BGN 2.2327
CHF / BGN 2.0990- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Владимир Николов: Реформата не е в интерес на обществото
10 Декември 2023 | 09:30
/КРОСС/ Разделянето на Висшия съдебен съвет, което е заложено в конституционните промени, гласувани на първо четене в парламента, е в правомощията на Велико Народно събрание по утвърдената практика на Конституционния съд. Това е противоконституционно за нас и ще има много сериозни последствия за засягане на върховенството на закона. Това каза председателят на Асоциацията на прокурорите - Владимир Николов в предаването „Говори сега" по БНТ.
Според него така няма да има единна съдебна власт, тя ще се фрагментира. „По отношение на прокурорската част, т.нар. Прокурорски съвет, който дори не е висш, ще бъде тежко дебалансиран и там няма да има професионално представителство", каза още Николов.
Колегията не е против реформата, но това не е в интерес на обществото, заяви той. „Съдебната власт спада към юридическите. И когато част от политическите власти навлязат толкова сериозно в тази сфера, ние ще имаме сливане на политическите власти. Трябва да има баланс. Прокуратурата трябва да е отчетна и открита, но в същото време тя трябва да се самоуправлява", допълни той.
Владимир Николов припомни, че Венецианската комисия подчертава в няколко свои становища, че съществена част от този съвет трябва да бъде избрана от професионалните съсловия. „При нас стигаме до крайност и тежък дисбаланс - практически поставяне на прокуратурата под засилен политически контрол. Избирането на следващия главен прокурор практически би станало чрез гласовете на представителите на Народното събрание, което едва ли е добра идея. Упреците към съдебната система и прокуратурата назад в годините са за някакви влияния - политически, икономически, задкулисни. Т.е. ние трябва да решаваме този проблем. Това е все едно да наливаме бензин в огъня. Трябва да има баланс между професионалната и политическата квота", обясни Владимир Николов.
Кои са авторите на конституционните промени по думите му не е ясно.
БНТ, „Говори сега"