-
22 Март 2026 |
USD / BGN 1.6636
GBP / BGN 2.2450
CHF / BGN 2.1046- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
За трансформацията на Европа след връщането на Тръмп в Белия дом
30 Април 2025 | 06:43
/КРОСС/ Снощи, в предаването „Лице в лице" по БТВ Меглена Кунева каза следното: Шест години водих преговорите за влизането ни в ЕС и почти на всеки редовен доклад, на всяко мое участие, въпросът беше: „Какво ще стане с нас, след като влезем в ЕС и какво място ще заемем там?" След като влязохме, 20 години по-късно въпросът е същият. Това коментира в ефира на бТВ бившият еврокомисар Меглена Кунева.
„Предупреждавах многократно, че не ни осиновяват. Колкото и да искат отвън да наложат порядки, култура, това няма да стане - трябва ние да го поискаме. Сравнявайки се с другите страни - да, пропуснахме шанса си. Вижте Хърватска. Тя построи чудо - уникален мост. Една Ирландия преди време например, Португалия също. Ние не сме изградили държавата си - да няма корупция, да има компетентна администрация. При нас няма разлика между политическо и административно ръководство", подчерта тя.
По думите ѝ отговорът на въпроса „Къде сме ние в ЕС?" ще бъде: „Където ни постави народопсихологията."
„Еврозоната - това е част от договора с ЕС, който подписахме. Зависи от това дали сме готови, дали искаме - ние искаме, сякаш има мнозинство за това. Полезно за страната ни е влизането в еврозоната. Така и така сме вързани с еврото - във валутен борд сме, но сега друг взима решенията вместо нас, ние нямаме глас. Влизането в еврозоната е начин да ти бъде помогнато, както в случая с Гърция", заяви Кунева.
Тя е категорична, че силата на ЕС е в неговата гъвкавост: „Това придава устойчивост на Съюза. Решенията не се взимат еднолично, това е огромно предимство."
„Горда съм с ЕС. Подкрепата за Украйна не зависи от това кой е на власт. Тя е последователна, ясна и не се променя", каза още бившият еврокомисар.