-
13 Дек 2025 |
USD / BGN 1.6672
GBP / BGN 2.2309
CHF / BGN 2.0956- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Над 100 метра жп релси унищожени след дерайлиране на влак с гориво край Симеоновград
16 Август 2025 | 10:03
/КРОСС/ След като рано сутринта вчера влак с цистерни дерайлира край Симеоновград, на мястото на инцидента вече липсва над 100 метра от железопътната линия, която е напълно унищожена. След цяла нощ работа, повечето цистерни са изтеглени, а екипите на пожарната продължават да охлаждат металните обвивки на останалите.
При инцидента няма пострадали хора, а огнеборци успяха бързо да локализират и потушат огъня.
„И през нощта продължихме да охлаждаме цистерните и да ги охраняваме, докато се източва горивото от тях", заяви Митко Чакълов, директор на ОД ПБЗН - Хасково. Част от горивото е изтекло покрай релсите, но по-голямата част се е възпламенила и е изгоряла.
Въпреки това, опасност от ново възпламеняване към момента няма, уверяват властите.
Областният управител на Хасково, Стефка Здравкова, обяви в петък частично бедствено положение за района. Няколко населени места останаха временно без ток и вода, но ситуацията вече е под контрол.
„Ситуацията е абсолютно овладяна. По-голямото количество от нафтата е изгоряло, няма опасност за хората", уточни Здравкова.
Вече се работи по възстановяването на релсовия път. По думите на Емил Симеонов се очаква до вторник железопътната линия и движението на влаковете да бъдат напълно възстановени.
Според машинистите на влака участъкът от жп линията, в който е станал инцидентът, не е добре поддържан .