• 09 Авг 2026 |
  •  USD / BGN 1.1535
  •  GBP / BGN 0.8577
  •  CHF / BGN 0.9347
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Земетресение с магнитуд 4,5 по Рихтер в Турция

Земетресение с магнитуд 4,5 по Рихтер в Турция

/КРОСС/ Земетресение с магнитуд 4.5 по скалата на Рихтер беше регистрирано в Югоизточна Турция, съобщават турските медии. Земният трус е регистриран в рано сутринта в 03:42 часа района на град Нурдагъ в окръг Газиантеп.

"Земетресението е усетено и в съседните окръзи Килис, Кахраманмараш, Османие и Хатай. До този момент няма данни за разрушения. Продължава работата на екипите по проучването на терена", заяви валията на Газиантеп Кемал Чебер пред турската държавна телевизия ТРТХабер.

По данни на  Дирекцията за управление при бедствия и извънредни ситуации (AFAD) към Министерството на вътрешните работи епицентърът на земетресението е бил дълбочина 7.44 км в района на Нурдагъ.

Град Нурдагъ, който е с население около 40 000 души, бе сред най-силно пострадалите райони при земетресенията на 6 февруари през 2023 г. отнели живота над 50  000 души в Югоизточна Турция.

Според сеизмолог проф.др. Осман Бекташ земетресението в Нурдагъ  е свързано с трусовете от 6 февруари 2023 година по разлома Хатай- Газиантеп.

"След земетресението с магнитуд 4,5 на 13 юни, на 9 август в Нурдагъ стана  друго земетресение с магнитуд 4,5. Сеизмичната обстановка  в този район продължава да е активна и изисква повишено внимание. Земетресенията от 6 февруари 2023 г. и данните за сеизмичността през последните 3 години ни предупреждава, че рискът от земетресения в региона Хатай-Газиантеп и по-специално в  равнината Амик не бива да се пренебрегва напълно. Опасността не е отминала", казва сеизмологът, цитиран от  в."Миллиет".

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
Екипът на cross.bg ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията на Агенция КРОСС не носи отговорност за мненията, качени в cross.bg от потребителите.
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2026 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.