- 09 Септ 2024 |
- USD / BGN 1.7625
- GBP / BGN 2.3196
- CHF / BGN 2.0829
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 16°C
ИПИ: 70% от разходите на общините са провал
11 Май 2016 | 15:30
/КРОСС/ Близо 70% от разходите на общините могат да бъдат класифицирани като провал, а едва 5% - като успех, а една четвърт от разходите не позволяват да се зачислят към нито една от двете групи и са определени като „некласифицирани", показва доклад на Института за пазарна икономика, който обшваща преглед на всички публикувани одитни доклади на Сметната палата за общините в България за периода 2011-2014 година. В докладите са обхванати 83 общини и техните разход, които за периода възлизат на почти 6 млрд. лева.
Като „провал" ИПИ класифицира тези разходи и програми, които според одитните доклади не изпълняват заложените цели. Освен това в тази графа попадат и необоснованите харчове, неикономичното използване на средства, лошото управление на имуществото, съществените нарушения при обществени поръчки и др. под.
Общата сума на провала на общинската администрация е 3,5 млрд. лв. за 2011-2014 г. или над две трети от всички общински разходи. Още по-притеснително е, че 21 от одитните доклади на общините или около една четвърт от всички доклади са изпратени до прокуратурата заради наличие на данни за престъпления.
Прави впечатление, че както делът на провалите на местната власт, така и този на докладите, в които са открити данни за престъпления, са далеч повече в сравнение с централната власт, отбелязват от ИПИ. За сравнение, досегашната работа на института класифицира като провал 40% от разходите на централната администрация, а 25% - като успех. Освен това, в под 10% от докладите на Сметната палата за централната власт е посочено, че са изпратени в прокуратурата.
„Провалите" на местната администрация се разпростират във всички дейности, с която тя е натоварена. Очаквано, основните проблеми се срещат най-вече при управлението на бюджета, възлагането на обществени поръчки и разпореждането с имуществото на общините. Понякога невъзможността на администрацията да изпълнява ефективно дадена дейност произтича от липса на капацитет и финанси, недостатъчни стимули или пък недобро планиране. В други случаи, обаче, информацията в докладите поражда сериозни съмнения за корупция и преследване на лични облаги", пише Зорница Славова, автор на изследването на ИПИ.
„Анализът на провалите на общинската администрация показва острата нужда от повече контрол и прозрачност при разходването на публични средства. За целта, обаче, е необходима и работеща съдебна система. По-нататъшната децентрализация на местните финанси и приватизация на общинска собственост също биха спомогнали за ограничаване на неефективното харчене на парите на данъкоплатците", добавя тя.