-
23 Юли 2025 |
USD / BGN 1.6718
GBP / BGN 2.2546
CHF / BGN 2.0972
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
Микробиолог с призив към личните лекари: Не предписвайте антибиотик без антибиограма

14 Януари 2023 | 18:00

/КРОСС/ Не предписвайте антибиотик без антибиограма". Това призова личните лекари микробиологът доц. Росица Вачева от ИСУЛ по NOVA NEWS.
Тя посъветва пациентите, ако приемат антибиотик, добре е да взимат и пробиотик, който се приема по време на хранене. Неговият прием трябва да продължи около 20 дни след приключване на антибиотичния прием.
„Важно е пациентът да бъде в контакт със своя личен лекар или със специалист в началото на една вирусна инфекция, за да бъде диагностициран, че тя е точно вирусна. Тъй като вирусите увреждат лигавицата на дихателните пътища, често се наслоява и допълнителна бактериална инфекция. В този случай има утежняване на клиничното състояние, промяна в типа на кашлицата - тя става продуктивна, вече не е суха, дразнеща. Носните секрети от прозрачни стават гнойни. Обезателно трябва да се започне с изследване на гърлен и носен секрет, ако е нужно -храчка. След такова изследване може да започне антибиотична терапия, ако е необходимо".
По думите й на 72-ия час след получаване на резултат от микробиологичното изследване, се прави преоценка на антибиотичната терапия и може да има промяна. Може да се избере антибиотик от по-висок клас или да се премине на венозно лечение.
„Често се започва терапия на сляпо, но това има пагубни последици с увеличаване на антибиотичната резистентност", каза доц. Вачева.
Тя призна, че без антибиотици в съвремието не бихме опазили живота на недоносените бебета, на пациентите с диабет и др., но отново призова да има разумна антибиотична употреба.
„Има бактерии с разширена резистентност, има вече т.нар. резистентни изолати - антибиотикът не им действа", обясни доц. Вачева.
Медикът даде пример със статистиката в световен мащаб. „Европейският център по контрол на болестите, който следи случаите, регистрира тревожни факти - например 2022 г. в страните членки на Съюза са регистрирани 33 110 смъртни случаи - директна последица от бактериални инфекции от множество изолати. Около 75% от тези инфекции са от вътреболнични инфекции и около 40% от тях са от бактерии, резистентни на последните класове антибиотици", обясни доц. Вачева.
Смята се, че ако няма глобален отговор за ограничаване на антибиотиците и тяхната разумна употреба, в световен мащаб до 2050 г. може да се стигне до 10 млн. смъртни случаи, обясни микробиологът Росица Вачева.
Страната ни има национален план до 2026 г. за борба с резистентността, увери тя.
-
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
22 Юли 2025 | 19:14
Вицепремиерът Зафиров: Правителството предприема активни мерки за управлението на водния сектор и пътната безопасност22 Юли 2025 | 19:09
UNSILENCED: #ДайМиГлас – Дарителско събитие обединява гласове срещу домашното насилие на 26 юли в Sofia Summer Fest22 Юли 2025 | 18:59
Зам.-министър Василева: С бюджет от 5 млн. евро предстои да бъде отворен прием за предотвратяване на щети от горски пожари и природни бедствия22 Юли 2025 | 18:44
Министър Атанас Запрянов се срещна с новоназначения посланик на Република СърбияПОЛИТИКА