-
07 Юли 2025 | 22:45:47
USD / BGN 1.6677
GBP / BGN 2.2713
CHF / BGN 2.0909
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
МОН не е водило предварителна кореспонденция със Столична община за решението им за обявяване на днешния ден за неучебен

14 Май 2025 | 20:37

/КРОСС/ Министерството на образованието и науката не е водило официална комуникация през вчерашния ден със Столична община за решението им за обявяване на днешния ден (14 май) за неучебен ден.
Официалното уведомление от СО е пристигнало в 16:45 часа. През деня неформални разговори са водени с РУО-София-град.
В момента, съгласно Закона за предучилищното и училищното образование, кметовете на общини самостоятелно вземат решение за обявяване на неучебни дни при извънредни обстоятелства. Това се има предвид под думите „еднолично" в позицията на МОН. Извън конкретния случай, в много други ситуации се наблюдават злоупотреби от кметове с даденото им правомощие в Закона за предучилищното и училищното образование.
Формално законовата процедурата при вчерашния ден е спазена, но остава въпросът как и дали това е най-правилният подход за уведомление, касаещо хиляди семейства и защо подобно решение се взима в края на деня.
ПРЕСЦЕНТЪР НА МОН
-
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
07 Юли 2025 | 18:30
С над 2000 участници от 44 държави започна ХIX Международен лагер по бойни изкуства в Камчия07 Юли 2025 | 17:35
Председателят на КЗП: Издадох заповеди, с които изисках обосноваване на повишението на цените на горивата от веригите бензиностанцииПОЛИТИКА