• 11 Дек 2025 |
  •  USD / BGN 1.6811
  •  GBP / BGN 2.2375
  •  CHF / BGN 2.0905
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Навсякъде по света: хората все повече търсят услугите на благотворителните организации, а средствата са ограничени

Навсякъде по света: хората все повече търсят услугите на благотворителните организации, а средствата са ограничени

/КРОСС/ Благотворителните организации са на първа линия за решаването на проблемите на общностите, но как дарителите и политическите лидери могат да разберат и да подкрепят по-добре тяхната работа?

Във втората част на Световния доклад за дарителството ще намерите:

  • Най-големите предизвикателства, пред които са изправени благотворителните организации по целия свят.
  • Ключови характеристики на устойчивите благотворителни организации.
  • Гледната точка на благотворителните организации за влиянието на държавата - и защо то е по-важно от всякога.


Благотворителните организации в целия свят твърдят, че търсенето на услугите им се е увеличило през последната година, според новото глобално проучване на британската фондация КАФ (Charities Aid Foundation - CAF).
 
„Световен доклад за дарителството: Гледната точка на благотворителните организации" (World Giving Report: Charity Insights) представя проучване на глобалните тенденции и предизвикателства за над 3000 лидери на благотворителни организации в 27 държави. Една от тях е България, като партньор за проучването у нас е Фондация BCause.
 
Докладът ще бъде представен на 24 септември 2025 на съпътстващо събитие на 80-то Общо събрание на ООН в Ню Йорк, и излиза два месеца след публикуването на „Световен доклад за дарителството: Гледната точка на дарителите" (World Giving Report: Donor Insights).
 
Почти всеки четири от пет (78%) сред анкетираните благотворителни организации заявяват, че нивото на търсене на техните услуги е нараснало през последната година. Близо половината (47%) посочват, че търсенето е нараснало значително. Организациите казват, че това се дължи на икономическите затруднения, социалните кризи и прекратяването на публични услуги. Благотворителните организации в страните с по-ниски, особено благотворителните организации, които работят на първа линия в областта на здравеопазването, борбата с бедността и хуманитарната помощ отчитат най-голям ръст на търсенето (84%).
 
По-голямата част (83%) от лидерите на организациите очакват търсенето на техните услуги и помощ да продължи да нараства през следващата година.
 
В същото време, три от пет (62%) благотворителни организации посочват, че са притеснени как да осигурят нужната финансова устойчивост в работата на тяхната организация, като се позовават на намаляващите държавни субсидии, намалелите дарения и засилената конкуренция за ограничените ресурси.
 
Изследването също така установява различаващи се нагласи относно влиянието на правителствата върху третия сектор. Влиянието на държавата се възприема най-положително от лидерите на благотворителни организации в Азиатско-тихоокеанския регион (32%) и Африка (28%), в сравнение с ниските нива в Южна Америка (8%) и Европа (6%).
 
Нийл Хеслоп OBE, главен изпълнителен директор на Charities Aid Foundation:  „По целия свят финансирането е най-често посочваното предизвикателство от благотворителните организации. А с продължаващото и нарастващо социално разделение, конфликтите, въздействието на климатичните промени и огромния брой разселени хора, имаме нарастващото търсене на техните услуги - особено в областта на здравеопазването, борбата с бедността и хуманитарната помощ.
Макар нашето проучване да показва, че на много места има процъфтяваща култура на дарителство, ясно е, че трябва да мислим по различен начин за това как да подкрепяме нестопанските организации, особено предвид продължаващото намаляване на държавната помощ и разходите за развитие. Насърчаването на сътрудничеството между благотворителните организации и партньорството с правителството, бизнеса и местните мрежи става все по-важно за изграждането на устойчивост в благотворителните организации, които допринасят повече за общностите."
 
Елица Баракова, изпълнителен директор на BCause: "По целия свят благотворителните организации предоставят нужни социални, образователни, културни  услуги; огласяват проблемите на хора и групи хора и отстояват решенията им, търсят пълноценна интеграция и развитие на всеки човек. Като общества усещаме ясно тяхната роля при кризи и в България от 2019 г. насам имахме няколко особено остри, които показаха способността на гражданските организации да бъдат сред първите помагащи. Новото глобално проучване показва гледната точка на тези организации към дарителството, устойчивостта им и ролята на държавата, самооценката им и описва нуждите и предизвикателствата, пред които са изправени в усилията си да работят по-ефективно."
 
Методология: Данните са събрани в периода март - юни 2025 г. чрез онлайн проучване, проведено от международните партньори на КАФ. Събраната извадка е индикативна снимка на ситуацията във всяка страна, като общо са участвали 3115 благотворителни организации.

Официален сайт на World Giving Report: https://www.worldgivingreport.org/

 
За проучването в сайта на BCause: https://www.bcause.bg/projects/world-giving-report.html
 
Предстоящо: През ноември фондация BCause ще оповести „Световен доклад на дарителството: Погледът на благотворителните организации - Докладът за България"

 

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.